Menü

Folyadékbevitel – életbevágóan fontos

  • Dátum: 2013.06.12., 12:33

A napi több literes fogyasztásra ösztönző kampány nemcsak olcsó reklámszöveg. Nem kizárólag a víz lehet üdvözítő és az sem mindegy, hogy mikor iszunk. Alapvető tudnivalók az életbevágóan fontos folyadékbevitelről.

Mivel a szervezetünk legnagyobb része vízből áll, ráadásul a folyadékháztartásunk a legapróbb változásokra is érzékenyen reagál, nem túlzás azt állítani, hogy a napi folyadékbevitelre való odafigyelés alapvető emberi szükséglet.

Nyáron a téma még inkább előtérbe kerül, hiszen szervezetünk a nagy melegben fokozott izzadással hűti magát, ami plusz folyadékbevitelt igényel. Az utóbbi időben gyakran hallani, hogy egy felnőtt napi szükséges folyadékbevitele legalább 2 liter. Ez nem túlzás, a szakértők is megerősítik, egy átlagember napi 2-2.5 liter folyadékot kell, hogy fogyasszon. A serdülőkornál fiatalabb gyermekeknél ez az ajánlás kevesebb (1-1.5 liter), míg a szoptatós kismamáknál, a lázzal, hasmenéssel, hányással küzdő betegeknél, valamint a nehéz fizikai munkát végzőknél és sportolóknál jóval több. Utóbbiaknak akár 10-12 literre is szükségük lehet.

Hogy miért? Nemcsak a megfelelő hidratálás, a folyadékháztartásunk általános érzékenysége miatt. A víznek az emésztésben és az anyagcserében is komoly szerepe van. A szív, a vérnyomás és a vesék nem működnek megfelelően elegendő bevitel nélkül.

Ha szervezetünk folyadékhiányos állapotba kerül, annak könnyedén kellemetlen és káros fizikai tünetei lehetnek. Például fáradékonyság, vagy akár szédülés, fejfájás és izomgörcs is felléphet.

A folyadékbevitellel ajánlatos megelőzni a szomjúságot, mivel az a szervezett egyfajta jelzése, „segélykiáltása”. A legjobb az, ha ettől függetlenül folyamatosan, rendszeresen iszunk, viszünk be folyadékot, így nagyobb eséllyel kerülhetjük el a kiszáradást.

Természetesen a vizet is túl lehet adagolni, de ez azért ritka, csak akkor fordulhat elő, ha valaki hirtelen nagyon nagy mennyiséget vesz magához. A másik dolog, nem muszáj csak vízben gondolkodnunk, bár ez a legegyszerűbb megoldás, máshogy is pótolhatjuk folyadékveszteségünket. A lényeg, hogy a megfelelő mennyiségre oda kell figyelni, de gyümölcsök, zöldségek, teák, vagy különböző ételek is remek és hasznos lehetőségeket kínálnak.

Fotó:
sxc.hu

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.