Menü

Folyadékbevitel – életbevágóan fontos

  • Dátum: 2013.06.12., 12:33

A napi több literes fogyasztásra ösztönző kampány nemcsak olcsó reklámszöveg. Nem kizárólag a víz lehet üdvözítő és az sem mindegy, hogy mikor iszunk. Alapvető tudnivalók az életbevágóan fontos folyadékbevitelről.

Mivel a szervezetünk legnagyobb része vízből áll, ráadásul a folyadékháztartásunk a legapróbb változásokra is érzékenyen reagál, nem túlzás azt állítani, hogy a napi folyadékbevitelre való odafigyelés alapvető emberi szükséglet.

Nyáron a téma még inkább előtérbe kerül, hiszen szervezetünk a nagy melegben fokozott izzadással hűti magát, ami plusz folyadékbevitelt igényel. Az utóbbi időben gyakran hallani, hogy egy felnőtt napi szükséges folyadékbevitele legalább 2 liter. Ez nem túlzás, a szakértők is megerősítik, egy átlagember napi 2-2.5 liter folyadékot kell, hogy fogyasszon. A serdülőkornál fiatalabb gyermekeknél ez az ajánlás kevesebb (1-1.5 liter), míg a szoptatós kismamáknál, a lázzal, hasmenéssel, hányással küzdő betegeknél, valamint a nehéz fizikai munkát végzőknél és sportolóknál jóval több. Utóbbiaknak akár 10-12 literre is szükségük lehet.

Hogy miért? Nemcsak a megfelelő hidratálás, a folyadékháztartásunk általános érzékenysége miatt. A víznek az emésztésben és az anyagcserében is komoly szerepe van. A szív, a vérnyomás és a vesék nem működnek megfelelően elegendő bevitel nélkül.

Ha szervezetünk folyadékhiányos állapotba kerül, annak könnyedén kellemetlen és káros fizikai tünetei lehetnek. Például fáradékonyság, vagy akár szédülés, fejfájás és izomgörcs is felléphet.

A folyadékbevitellel ajánlatos megelőzni a szomjúságot, mivel az a szervezett egyfajta jelzése, „segélykiáltása”. A legjobb az, ha ettől függetlenül folyamatosan, rendszeresen iszunk, viszünk be folyadékot, így nagyobb eséllyel kerülhetjük el a kiszáradást.

Természetesen a vizet is túl lehet adagolni, de ez azért ritka, csak akkor fordulhat elő, ha valaki hirtelen nagyon nagy mennyiséget vesz magához. A másik dolog, nem muszáj csak vízben gondolkodnunk, bár ez a legegyszerűbb megoldás, máshogy is pótolhatjuk folyadékveszteségünket. A lényeg, hogy a megfelelő mennyiségre oda kell figyelni, de gyümölcsök, zöldségek, teák, vagy különböző ételek is remek és hasznos lehetőségeket kínálnak.

Fotó:
sxc.hu

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.