Menü

Átvészelni a forróságot

  • Dátum: 2013.06.19., 10:57

A meglehetősen hűvös és az évszakhoz képest szokatlan hideg idő után végre megérkezett a nyár. Nem is akármilyen dózist kapunk belőle, hiszen minden átmenet nélkül a kora őszből hirtelen váltott át a kánikulára. Igyekezzünk átvészelni a legmelegebb órákat, utána pedig élvezzük a napsütést.

A nyári melegben az egyik legfontosabb tanács, hogy igyekezzünk pótolni az elvesztett folyadékot. A testünk ugyanis a kánikulában fokozottan izzad, s a párologtatással védekezik. Ha nem iszunk eleget, vagy olyan ruházatot viselünk, ami gátolja az izzadást, akkor könnyen előfordulhat, hogy rosszul leszünk.

Kerüljük a cukros, édesítőszerekkel elkészített üdítőket, inkább próbáljunk vizet, langyos, vagy meleg teát fogyasztani. Az csupán egy tévhit, hogy ilyenkor csak a jéghideg folyadék oltja a szomjat. Valóban jobban esik a melegben a hideg folyadék, de a meleg tea, vagy a langyos víz éppen olyan jó szolgálatot tesz.

Üdítő helyet készítsünk citromos, de cukormentes limonádét. Kiváló hűsítő lehet a menta-, vagy a citromfű tea is. Mindkettőnek nagyon egyszerű az elkészítése, a leveket tegyük bele felforralt vízbe és hagyjuk állni benne. Érdemes némi citrommal, lime-val, vagy naranccsal még megbolondítani. Hűtve és melegen, de szigorúan cukor nélkül, egyaránt finom és szomjoltó.

A gyerekek esetében figyeljünk arra, hogy ne csak vízzel próbáljuk pótolni az elvesztett folyadékot. Lehet a gyümölcslevet hígítani, teát készíteni, vagy adjunk nekik levest, tápszert. A tejes dolgoktól jobb, ha tartózkodunk ilyenkor is.

A felnőttek esetében a szükséges folyadék mennyiség 2,5-3 liter. Figyeljenek a táplálkozásukra is, kerüljék a nehéz, gyomrot megterhelő ételeket. Ezen kívül mindig vigyenek magukkal némi vizet, nagyon jó belőle kortyolgatni, bárhol is legyenek.

A legmelegebb órákban lehetőleg ne aktivizáljuk magunkat a szabad ég alatt, ugyanis ebben az időszakban lehet a legkönnyebb napszúrást kapni. Próbáljunk 11 és 15 óra között tartózkodni a kint léttől, a legjobb, ha otthon, a besötétített lakásban tartózkodunk. Nyilván aki dolgozik napközben, annak ez lehetetlen, de az besötétítve, redőnyt, reluxát, függönyt behúzva hagyja otthon a lakást, hogy mire hazaér, a hűvös fogadja. A gyerekekre mindenképpen tegyünk valamilyen nyári kalapot, még 15 óra után is.

Még nem beszéltünk a bőr védelemről, a legmelegebb órákban különösen magas az UV sugárzás, ezért mindenki használjon napvédő krémet, de a nap más szakában is érdemes kenni a bőrünket, mert még az árnyékban is észrevétlenül leéghetünk.

Fotó:
sxc.hu

A hullahopp karika hatékonysága

A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.

Természetes módszerek torokfájás ellen

Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.

A gyomorégés okai

Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.