Menü

Nem bűnbak a tojás

Mint oly sok minden másnál, a tojás esetében is bebizonyosodott, hogy nem feltétlenül kell magunkévá tenni minden negatív híresztelést.

A tojás régóta böki a táplálkozás szakértők csőrét, illetve ez így nem teljesen igaz. A valóság inkább az, hogy a tojásfogyasztás negatív hozadékai fel lettek nagyítva, és ahogy ez ilyenkor lenni szokott, a közhiedelem az utóbbi időszakban közellenségnek kiáltotta ki az egyébként népszerű és egyszerű táplálékot.

Mi a gond a tojással? A koleszterin, egyértelmű, a tojássárgája megnöveli a vér koleszterin szintjét, ami pedig különböző szív és érrendszeri betegségek alapja. A tojás sárgájában valóban sok a koleszterin, azonban a legújabb kutatások szerint ez csak azoknál jelent problémát, akik túl sok tojást (napi egy-két darabnál többet) fogyasztanak, vagy akik valamilyen betegség miatt érzékenyebbek a koleszterin bevitelre.

Az egészséges, átlagos tojásfogyasztó nincs veszélyben, sőt, számos fontos alapanyagot (vitaminok, fehérjék, antioxidáns tartalmú összetevők) tud bevinni szervezetébe az egyszerű, nagy tápértékű, és viszonylag olcsó táplálékforrás segítségével. Arra viszont nagyon oda kell figyelni, hogy mivel fogyasztjuk a tojást. A telített zsírsavakban gazdag ételekhez például nem ajánlott, hiszen azok növelik a koleszterin szervezetünkre gyakorolt negatív hatását.

Azt, hogy a tojás voltaképpen nem ellenség, hanem barát ma már számos kutatás bizonyítja, ennek ellenére a negatív közhiedelmet nagyon nehéz megváltoztatni.

Fotó:
pixabay.com

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.