Hogyan szeressük önmagunkat?
- Dátum: 2013.09.20., 11:56
- önismeret, önvizsgálat, szépség, testkép
Az emberek többsége elégedetlen a testével, ez több tényező együttesen okozza. A médiában felállított „egy dimenziós” kép a szépségről a legtöbb nő és férfi számára olyan összehasonlítási alapot ad, amiből csak vesztesként jöhetnek ki. De gyakran nem is testünkkel vagyunk elégedetlenek, hanem más problémák vetülnek ki testképünkre.
Bár közhelyesnek hangzik, mégis le kell szögeznünk, hogy a külső szépség mindenek fölötti értékként való szemlélete, szintén vesztes pozíciót kínál abban a harcban, mely során igyekszünk elfogadni testünket.
Azt is gyakran hangoztatják, hogy aki harmóniában van önmagával, annak külső megjelenése is szépséget sugároz. Ugyanakkor nem szabad elfeledkeznünk, hogy ahány ember, annyi tükör. Vagyis az általunk észlelt kép ugyanannyira szubjektív, mint mások véleménye rólunk.
Ha nem vagyunk elégedettek életünk egyes területeivel, ha probléma jelentkezik párkapcsolatunkban, vagy bármilyen más kudarcot élünk meg, általában a testképünk sínyli meg először.
Éppen ezért ha elégedetlenek vagyunk kinézetünkkel, érdemes önvizsgálatot tartani, és megkeresni a valódi problémát. Sokszor e helyett úgynevezett „negatív mantrákat” kezdünk mondogatni magunkban, ezek olyan gondolatok, melyben szidjuk magunkat és testünk tökéletlenségeit emeljük ki.
Amennyiben eljutottunk az önismeret azon szintjére, hogy felismertük a problémát és testünk üzeneteit, itt az ideje a változtatásoknak. Először fizikailag változtassunk valamin, vagy tegyünk valami olyat, ami kimozdít minket az adott állapotból. Például menjünk el egyet futni, sétálni. Próbáljunk meg mosolyogni, akkor is, ha először nehezünkre esik. Ezután a gondolatainkon kell változtatni, a jól ismert, visszatérő és sokszor kemény bírálatokon, amit nap, mint nap elismétlünk magunkban.
Szeretni önmagunkat nem könnyű, de nem is olyan lehetetlen. Ha tested üzen, hogy valami nem oké az életedben, hallgass rá és változtass! Elég, ha először csak apró dolgokon változtatsz, figyelj oda, milyen gondolatokat táplálsz magadról!
Fotó:
pixabay.com
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.