Párkapcsolat- Mi alapján választunk?
- Dátum: 2013.10.13., 18:50
- alkalmi partner, evolúciós örökség, hosszú távú kapcsolat, párválasztás, termékenység
Sokféle szempont befolyásolja választásunkat (például szépségideálok, evolúciós örökségek, egyéni motivációk), tudatos és kevésbé tudatos tényezők is hatnak ránk.
Nem mindegy az sem, hogy milyen céllal választunk partnert (hosszú távú vs. rövid távú tervek). Érdekesség, hogy a férfiak és a nők is az arcot nézik meg először a másik nem képviselőin, ha hosszabb távú kapcsolatot keresnek. Ugyanakkor, ha alkalmi partner kereséséről van szó, akkor a férfiak inkább a testre kíváncsiak.
Evolúciós örökségünk nem engedi figyelmen kívül hagyni a termékenységi előrejelzőket sem, persze ezek a kevésbé tudatos szempontok közé tartoznak. A kedvező tulajdonságok (például arányos testfelépítés, szimmetria) előnyös, egészséges genetikai felépítést jeleznek előre. Nyilvánvaló, hogy az elsődleges válogatás (első látás benyomásai) a külső tényezőkön alapszik. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy nem csak a testi adottságok, hanem a személyiségvonások is öröklődnek, ami azért tovább bonyolítja a párválasztás szempontrendszerét.
A mindenkori ideálok is hatnak választásainkra. Ezek azonban változnak, míg régen például a teltebb női idomok jelentették az ideált, mára a soványabb női alkat „jött divatba”. Ennek az az oka, hogy míg korábban a kövérség szimbolizálta a jólétet és az egészséget, mára ez megfordult: korunk legtöbb betegsége a túltápláltsággal függ össze.
Persze az is téveszme (média és divat mellékterméke), hogy a férfiak a nagyon vékony nőket preferálják leginkább. Valójában a normál tartományba tartozó nőket részesítik előnybe választásaiknál. Egyébként vizsgálatok bizonyítják, hogy a homokóra alkatú nők ösztrogénszintje magasabb, ami egyértelműen a termékenységet jelzi előre.
Választásainkat persze rengeteg körülmény befolyásolja, társadalmi elvárások, kultúra hatásai mellett számos egyéni tényező (motiváció, cél, tapasztalat) is meghatározó erővel bír.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.