Menü

Szívritmus zavar- Mikor káros és mikor normális?

A szívritmus zavar előfordulhat ép szív mellett is, valamennyi szívbetegség is előidézheti, de számos esetben szíven kívüli ok a magyarázat például, pajzsmirigybetegség, a szervezet oxigénhiánya, stressz.

Fontos tudni, hogy sokszor felléphet (például bizonyos élethelyzetekben vagy életkorban) ártatlan szívdobogásérzés. Ilyenkor a belégzés felgyorsítja, a kilégzés pedig lelassítja a szívverést, ezt légzési aritmiának hívja az orvostudomány, és természetes élettani jelenségként értékeli.

A szívzörej is lehet normális, ártatlan és lehet kóros is. Szívzörej esetén általában arról van szó, hogy a véráramlás nem egyenletes, vagy például fiatalkorban a gyors, élénk véráramlás okozza a zörejeket. Ez a tünet normálisnak mondható például kismamák esetében, de a háttérben meghúzódhat súlyos billentyűbetegség is. Éppen ezért a hosszú távú megfigyelés minden esetben fontos.

Egyébként a szakemberek szerint, veleszületett enyhe szívritmus zavar esetén a terhesség nyugodtan vállalható. Ugyanakkor, ha más súlyosbító körülmény (például elhízás, cukorbetegség) fennáll, akkor már egy lehetséges terhesség komolyabb kockázatot jelenthet.

Összességében tehát szívritmus zavart okozhat bizonyos élethelyzet, vagy egy adott életkorral járó természetes élettani folyamat. Káros tünetre, illetve veszélyre akkor kell gondolnunk, ha a szapora szívverés rohamokban és hirtelen lép fel. Azonban a kimaradó szívműködés (például alkoholfogyasztás, vagy túlzott koffein bevitel esetén) még veszélyesebb előjel a szívbetegségre. Ezekben az esetekben mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Fotó:
pixabay.com

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.