Menü

Rejtélyes szervünk- A pajzsmirigy

A pajzsmirigy egy picike szervünk, ami a nyakon helyezkedik el a pajzsporc (gégeporc) előtt. Az emberek többsége nem tudja, hogy milyen funkciót tölt be szervezetünk működésében, mind addig, amíg valamilyen rejtélyes tünet kapcsán felmerül a pajzsmirigy szerepe.

A pajzsmirigyünknek egyébként fontos szerepe van, csecsemőkorban az idegrendszer fejlődéséért, utána pedig többek között az általános anyagcsere folyamatokért felelős.

Ha ez a kicsit háttérbe szorult szervünk elkezd rendetlenkedni, alul-, vagy túlműködik különböző tüneteket produkál. Ha túlműködő pajzsmirigyről van szó, akkor ilyen tünet lehet például a szem kidülledése, fogyás, idegesség. A pajzsmirigy alulműködése esetén pedig az anyagcsere lelassul, ami többek között súlyos elhízást okozhat. Mivel, ahogyan említettük ez a szervünk felelős az anyagcsere folyamatokért, diszfunkcionális működése komoly zavarokat okozhat a szervezetben.

A pajzsmirigy betegség kialakulásában nagy szerepe van a hajlamnak, főként anyai ágon öröklődik, ezért előfordulása a nők körében tízszer gyakoribb. Várandóság alatt a pajzsmirigy rossz működése komoly gondokat okozhat, valamint sokszor meddőség hátterében is állhat.

A jód szerepére még érdemes kitérnünk röviden. A jód ugyanis a pajzsmirigy éltető eleme. Azoknak, akik jód szegény környezetben nőnek fel, gyakran erre a körülményre szervezetük pajzsmirigy megnagyobbodással válaszol. Ha viszont a megnagyobbodás a pajzsmirigy túlműködése miatt jön létre, akkor a jód bevitel súlyosbítja ezt a folyamatot, ezért egyáltalán nem javasolt.

Egyébként ma már egyszerű vérvizsgálat alapján történő hormonvizsgálat elég ahhoz, hogy diagnosztizálni lehessen a pajzsmirigy nem megfelelő működését.

Fotó:
sxc.hu

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.