Rejtélyes szervünk- A pajzsmirigy
- Dátum: 2013.10.20., 11:54
- anyagcsere, elhízás, hajlam, hormonális folyamatok, jód, pajzsmirigy túlműködés
A pajzsmirigy egy picike szervünk, ami a nyakon helyezkedik el a pajzsporc (gégeporc) előtt. Az emberek többsége nem tudja, hogy milyen funkciót tölt be szervezetünk működésében, mind addig, amíg valamilyen rejtélyes tünet kapcsán felmerül a pajzsmirigy szerepe.
A pajzsmirigyünknek egyébként fontos szerepe van, csecsemőkorban az idegrendszer fejlődéséért, utána pedig többek között az általános anyagcsere folyamatokért felelős.
Ha ez a kicsit háttérbe szorult szervünk elkezd rendetlenkedni, alul-, vagy túlműködik különböző tüneteket produkál. Ha túlműködő pajzsmirigyről van szó, akkor ilyen tünet lehet például a szem kidülledése, fogyás, idegesség. A pajzsmirigy alulműködése esetén pedig az anyagcsere lelassul, ami többek között súlyos elhízást okozhat. Mivel, ahogyan említettük ez a szervünk felelős az anyagcsere folyamatokért, diszfunkcionális működése komoly zavarokat okozhat a szervezetben.
A pajzsmirigy betegség kialakulásában nagy szerepe van a hajlamnak, főként anyai ágon öröklődik, ezért előfordulása a nők körében tízszer gyakoribb. Várandóság alatt a pajzsmirigy rossz működése komoly gondokat okozhat, valamint sokszor meddőség hátterében is állhat.
A jód szerepére még érdemes kitérnünk röviden. A jód ugyanis a pajzsmirigy éltető eleme. Azoknak, akik jód szegény környezetben nőnek fel, gyakran erre a körülményre szervezetük pajzsmirigy megnagyobbodással válaszol. Ha viszont a megnagyobbodás a pajzsmirigy túlműködése miatt jön létre, akkor a jód bevitel súlyosbítja ezt a folyamatot, ezért egyáltalán nem javasolt.
Egyébként ma már egyszerű vérvizsgálat alapján történő hormonvizsgálat elég ahhoz, hogy diagnosztizálni lehessen a pajzsmirigy nem megfelelő működését.
Fotó:
sxc.hu
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.