Menü

Rejtélyes szervünk- A pajzsmirigy

A pajzsmirigy egy picike szervünk, ami a nyakon helyezkedik el a pajzsporc (gégeporc) előtt. Az emberek többsége nem tudja, hogy milyen funkciót tölt be szervezetünk működésében, mind addig, amíg valamilyen rejtélyes tünet kapcsán felmerül a pajzsmirigy szerepe.

A pajzsmirigyünknek egyébként fontos szerepe van, csecsemőkorban az idegrendszer fejlődéséért, utána pedig többek között az általános anyagcsere folyamatokért felelős.

Ha ez a kicsit háttérbe szorult szervünk elkezd rendetlenkedni, alul-, vagy túlműködik különböző tüneteket produkál. Ha túlműködő pajzsmirigyről van szó, akkor ilyen tünet lehet például a szem kidülledése, fogyás, idegesség. A pajzsmirigy alulműködése esetén pedig az anyagcsere lelassul, ami többek között súlyos elhízást okozhat. Mivel, ahogyan említettük ez a szervünk felelős az anyagcsere folyamatokért, diszfunkcionális működése komoly zavarokat okozhat a szervezetben.

A pajzsmirigy betegség kialakulásában nagy szerepe van a hajlamnak, főként anyai ágon öröklődik, ezért előfordulása a nők körében tízszer gyakoribb. Várandóság alatt a pajzsmirigy rossz működése komoly gondokat okozhat, valamint sokszor meddőség hátterében is állhat.

A jód szerepére még érdemes kitérnünk röviden. A jód ugyanis a pajzsmirigy éltető eleme. Azoknak, akik jód szegény környezetben nőnek fel, gyakran erre a körülményre szervezetük pajzsmirigy megnagyobbodással válaszol. Ha viszont a megnagyobbodás a pajzsmirigy túlműködése miatt jön létre, akkor a jód bevitel súlyosbítja ezt a folyamatot, ezért egyáltalán nem javasolt.

Egyébként ma már egyszerű vérvizsgálat alapján történő hormonvizsgálat elég ahhoz, hogy diagnosztizálni lehessen a pajzsmirigy nem megfelelő működését.

Fotó:
sxc.hu

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.