Dióhéjban az autoimmun betegségekről
Autoimmun betegség esetén az immunválasz hibája miatt a szervezet önmagát támadja. De miért és hogyan alakul ki? Mutatjuk röviden mit kell tudni az autoimmun betegségekről.
Az alvajárás okai és kezelése
Minden tizedik gyermeket és minden ötvenedik felnőttet érint az alvajárás. Mutatjuk, mik állnak a jelenség mögött.
Mi az a cöliákia?
A lisztérzékenységet hívjuk más néven cöliákiának, ez egy olyan állapot, amikor a glutént tartalmazó gabonafélék családjából való növények, pl.: a búza, árpa, rozs, kárt okoznak a vékonybélben. A gluténérzékenységet hívjuk cölikáliának.
Ártalmatlan gyógyszerek vagy legális függőség receptre?
Manapság mindenre gyógyszer szedünk, még egy egyszerű megfázás, vagy egy kellemetlen fejfájás esetén is azonnal a fájdalomcsillapítóhoz és egyéb tüneti kezeléshez folyamodunk, de vajon jót teszünk ezzel egészségünknek?
Melyek az inzulinrezisztencia tünetei?
Szervezetünkben egyáltalán nem mindegy, milyen a vércukorszintünk. Ennek szabályozásában tölt be fontos szerepet az inzulin. Inzulinrezisztencia esetében a sejtek "éheznek", ugyanis a sejtek rezisztensek lesznek az inzulin hatására, nem veszik fel a cukrot, és lényegesen több inzulinnak kell jelen lennie a vérben ahhoz, hogy sejtbe a cukor bejuthasson.
Mit árul el rólunk a vércsoportunk?
Mindenki tehet azért, hogy megváltoztassa életmódját, étrendjét, vagy az edzéstervét, de a vércsoportunk a születésünktől kezdve ugyanolyan marad. Közel száz évvel ezelőtt Karl Landsteiner Nobel-díjat kapott azért, mert felfedezte, hogy nem egyforma a vérünk, hanem különböző vércsoportok vannak. Az a mai napig rejtély, hogy miért vannak más vércsoportok, de azt tudni, hogy a vérben található cukor és fehérje kombináció alapján különböztetik meg a különböző típusokat.
Otthon végezhető teszt örökletes betegségek előrejelzésére
Az USA-ban lassan elérhető lesz egy otthon végezhető genetikai teszt, amellyel bizonyos betegségekre való hajlam kimutatható. De milyen betegségekre való hajlamot lesz képes kimutatni a teszt?
Hogyan hat az életmód a genetikára?
A genetikai örökség, mint családi átok kísérhet minket például a különböző betegségek hajlamát illetően, de ma már köztudott, hogy az életmód és a környezet felülírhatja ezeket a családi örökségeket.
Sokakat érintő probléma- A visszér betegség
A lakosság közel 20 százalékát érinti ez a probléma, melynek elhanyagolása súlyosabb szövődményekkel is járhat.
Rejtélyes szervünk- A pajzsmirigy
A pajzsmirigy egy picike szervünk, ami a nyakon helyezkedik el a pajzsporc (gégeporc) előtt. Az emberek többsége nem tudja, hogy milyen funkciót tölt be szervezetünk működésében, mind addig, amíg valamilyen rejtélyes tünet kapcsán felmerül a pajzsmirigy szerepe.