Menü

Egészséges ételek – az alacsony zsírtartalmú és zsírmentes ételek – mi az igazság?

Az elmúlt időszakban már foglalkoztunk a gyümölcslevekkel és a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült ételekkel, górcső alá vettük a sportitalokat és a népszerű müzli szeleteket megvizsgáltuk a növényi olajokból készült ételeket és kísérletet tettünk arra, hogy felfedjük, számunkra megfelelő táplálékot nyújtanak-e. Az alacsony zsírtartalmú és zsírmentes ételek és italok az utóbbi időszak divatjának következtében előtérbe kerültek és nagy népszerűségre tettek szert. Mennyire biztos az, hogy tényleg hasznosak, avagy sem szervezetünk számára…

 Az alacsony zsírtartalommal rendelkező ételek fogyasztása az egyik nagy horderejű táplálkozási divat az étkezési szokások történetében. Az a tévhit, hogy az összes zsír - főként az állati eredetű – egészségtelen, tévedés, mégis beleitta magát nyugati társadalmak étkezési kultúrájába.

Ha el akarjuk kerülni a kizárólag növényi olajok fogyasztását, amelyek főként omega-6 zsírsavat tartalmaznak, akkor ki lehet próbálni az állati zsírokat. Természetesen ilyenkor legjobb a háztáji gazdaságokban nevelt állatok zsírjáról van szó, melyeket főként termelői piacokon van lehetőségünk beszerezni. Ezeknek az ételeknek egészségügyi szempontból fontos szerepük van, mert szervezetünk nem funkcionálna kifogástalanul a telített zsírok nélkül. Fontos szerepük van a sejtek membránjainak funkcionálásában, és az immunrendszer működésében, valamint a szív és keringési rendszer, az agy és idegrendszer működésében. Valójában az egészségünkre nem is a zsírfogyasztás mennyisége, hanem annak minősége számít legjobban.

A mediterrán étrend szívre-és érrendszerre gyakorolt hatása igen előnyös az egészséges táplálkozás szempontjából. Sokan tapasztalhattuk már, hogy a felhasznált zsír minőségétől függően elkészített ételeink is sokkal ízletesebbek, ám amikor ezeket a zsírokat eltávolítják az ételekből, sokszor az ízetlen és szinte fogyaszthatatlanná válik. Ilyenkor az előállító cégeknek más anyagokkal kell pótolniuk az ízek hiányát, mint például cukorral, nátriummal, valamint különböző vegyi anyagokkal, ízfokozókkal.

Így a legjobb tanács az, ha megfelelő természetes alapanyagokból álló élelmiszereinket ellenőrizhető származási helyről, lehetőleg eredeti zsírtartalommal vásároljuk és fogyasztjuk. Természetesen egészségünk érdekében mértéket tartva, így az ízek világában sem érhet kellemetlen meglepetés!

Fotó:
pixabay.com

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.