Amikor egy tini terhes…
- Dátum: 2013.10.25., 19:15
- hátrányos helyzet, leányanya, szexualitás, tizenéves- terhesség
Ma már olyannyira nem tabu, ha egy tini teherbe esik, hogy a tévében már valóság show-kat is láthatunk a témában. Mégsem igazán veszünk tudomást a jelenségről, és nem is nagyon törekszünk, hogy társadalmi szinten foglalkozzunk a kérdéssel. Pedig a tizenéves- terhesség számos társadalmi vonatkozást érint, az okokat és a következményeket tekintve is.
Érdekes, hogy a fejlett országok közül az Egyesült Államokban az egyik legmagasabb a tizenéves- terhesség aránya. Vizsgálatok szerint ennek nem az az oka, hogy az ott élő tinik szexuálisan aktívabbak. A magyarázat inkább abban rejlik, hogy kevésbé védekeznek, amely mögött bizony társadalmi okok állnak. Összességében az ottani közösség valószínű, hogy kevésbé tudja nyíltan kezelni a tinik szexualitását. Ha viszont egy társadalom nem tud szembenézni ezzel a kérdéssel, akkor az olyan témák, mint a szexuális oktatás, felvilágosítás háttérbe szorulnak, és sokszor ellentmondásos közvélemény övezi őket.
Az is köztudott, hogy a leányanyák nagy többsége alacsony jövedelmű családból származik, ugyanakkor ezek a lányok nagyobb valószínűséggel tartják meg a babájukat. Az amerikai statisztikák szerint az iskolázottabb leányanyák általában a terhesség megszakítása mellett döntenek.
Nem olyan nagy titok, hogy a tizenéves- terhességnek számos negatív következménye van, ami az egyént és a társadalmat is érinti. Ha a leányanya eleve alacsonyan iskolázott és szegény családból származik, akkor a terhesség többnyire tovább súlyosbítja a hátrányos helyzetet. Ezek a lányok ugyanis nagyobb valószínűséggel hagyják ott az iskolát, válnak el, és lesznek egyedülálló szülők.
Persze számos pozitív történet is létezik. A társadalomnak nagy a felelőssége abban, hogy hogyan kezeli a kérdést. Mind megelőzés szempontjából, mind a helyzet kezelésében. Amerikában például számos olyan szociális program működik, amely segíti a leányanyákat, megteremtve a lehetőséget arra, hogy elvégezzék az iskolát és gazdaságilag önállóvá váljanak.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?