Amikor egy tini terhes…
- Dátum: 2013.10.25., 19:15
- hátrányos helyzet, leányanya, szexualitás, tizenéves- terhesség
Ma már olyannyira nem tabu, ha egy tini teherbe esik, hogy a tévében már valóság show-kat is láthatunk a témában. Mégsem igazán veszünk tudomást a jelenségről, és nem is nagyon törekszünk, hogy társadalmi szinten foglalkozzunk a kérdéssel. Pedig a tizenéves- terhesség számos társadalmi vonatkozást érint, az okokat és a következményeket tekintve is.
Érdekes, hogy a fejlett országok közül az Egyesült Államokban az egyik legmagasabb a tizenéves- terhesség aránya. Vizsgálatok szerint ennek nem az az oka, hogy az ott élő tinik szexuálisan aktívabbak. A magyarázat inkább abban rejlik, hogy kevésbé védekeznek, amely mögött bizony társadalmi okok állnak. Összességében az ottani közösség valószínű, hogy kevésbé tudja nyíltan kezelni a tinik szexualitását. Ha viszont egy társadalom nem tud szembenézni ezzel a kérdéssel, akkor az olyan témák, mint a szexuális oktatás, felvilágosítás háttérbe szorulnak, és sokszor ellentmondásos közvélemény övezi őket.
Az is köztudott, hogy a leányanyák nagy többsége alacsony jövedelmű családból származik, ugyanakkor ezek a lányok nagyobb valószínűséggel tartják meg a babájukat. Az amerikai statisztikák szerint az iskolázottabb leányanyák általában a terhesség megszakítása mellett döntenek.
Nem olyan nagy titok, hogy a tizenéves- terhességnek számos negatív következménye van, ami az egyént és a társadalmat is érinti. Ha a leányanya eleve alacsonyan iskolázott és szegény családból származik, akkor a terhesség többnyire tovább súlyosbítja a hátrányos helyzetet. Ezek a lányok ugyanis nagyobb valószínűséggel hagyják ott az iskolát, válnak el, és lesznek egyedülálló szülők.
Persze számos pozitív történet is létezik. A társadalomnak nagy a felelőssége abban, hogy hogyan kezeli a kérdést. Mind megelőzés szempontjából, mind a helyzet kezelésében. Amerikában például számos olyan szociális program működik, amely segíti a leányanyákat, megteremtve a lehetőséget arra, hogy elvégezzék az iskolát és gazdaságilag önállóvá váljanak.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?