Nagy jelentőségű orvosi felfedezés
- Dátum: 2013.12.06., 12:05
- csontritkulás, D-vitamin, K2- vitamin, kalcium, menopauza
Köztudott, hogy a kalcium kulcsfontosságú, ha a csontok egészségéről van szó. Fontos tudni azonban, hogy beépüléséhez szükség van K-vitamin jelenlétére is.
Pontosabban a legújabb kutatások már a K2- vitamin csontvédő hatásáról szólnak, ami a K-vitaminok családjába tartozik, és Magyarországon, még kevésbé ismert.
Csontritkulásra való hajlam örökölhető, de átlagos folyamat, hogy harmincöt év felett a csonttömeg elkezd leépülni, a csontvesztést egyébként nőknél a menopauza is felgyorsíthatja.
A kalciumpótlásnak fontos szerepe lehet a csontritkulás megelőzésében, de nem elégséges. Újabb és újabb vizsgálatok bizonyítják, hogy a kalcium önmagában nem feltétlenül tud beépülni a csontokba, sőt lerakódhat az erekben, és akár érelmeszesedését is okozhat. Ezért van szükség D-vitamin és K2- vitamin rendszeres bevitelére is. A D- vitamin ugyanis segíti a kalcium felszívódását, a K2- vitamin pedig a csontszerkezetbe való beépülését.
Tehát a csontritkulásmegelőzésében nemcsak a kalcium játszhat kulcsszerepet, hanem a D-vitaminnak és a közelmúltban felfedezett K2- vitaminnak is jelentős csonterősítő hatása lehet közvetetten.
Fotó:
sxc.hu
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?