Menü

Ezt próbáld ki! - korcsolyázás

Nemcsak azért, mert szezonja van, vagy mert nyakunkon a téli olimpia. Korcsolyázni kellemes, élvezetes, romantikus, ráadásul egyre több helyen lehet hódolni a szenvedélynek.

Nem véletlen a műjégpályák, különböző városi létesítmények elszaporodása, az embereknek van igényük a korcsolyázásra. A korizás ugyanis remek kikapcsolódás, kellemes, szórakoztató szabadidős tevékenység, amelyhez ráadásul egészséges fizikai megterhelés és különleges hangulat társul.

Ha már hangulat, természetesen a műjégpályáknak is megvan a maguk atmoszférája, de az igazi a természetes környezet, a befagyott tó jege. Sajnos Magyarországon nem minden évben van lehetőség a Balatonon, vagy más vízen korizni, de ha igen, az különleges élményt tud jelenteni: kijelölt, letolt pálya, fakutya, forralt bor-, és teaillat, rengeteg ember. Aki ismeri, annak nem kell magyarázni.

A korcsolyázás a síeléshez (havon sikláshoz) hasonlóan csaknem egyidős az emberrel, aki a jég hátán is igyekezett a legmegfelelőbb közlekedési formát megtalálni. A csontkorik után jöttek a fából készültek, fémet csak a 19. századtól használtak. Megjelentek az első cipőhöz rögzíthető darabok, majd a korcsolyák számos típusa kezdett fokozatosan kialakulni attól függően, hogy mire használták. A közlekedési eszközből hamarosan szórakozási és sporteszköz lett. Állítólag a hollandok voltak az elsők, akik szabadidejükben rögzítettek korit a lábukhoz. Ami a versenyeket illeti, a gyorskorcsolyázással párhuzamosan alakultak ki különféle játékok, amelyek például a jégkorong, vagy a műkorcsolya elődjeinek tekinthetőek.

A korcsolyázásban fizikai szempontból a mozgás mellett a környezetnek is nagy szerepe van, a friss, hűvös levegő növeli a szervezet ellenálló képességét, fokozza a vérkeringést. Ez a sport javítja az egyensúlyérzéket és növeli a koncentrálóképességet. A korizás alapjait nem nehéz elsajátítani, bár a hatékonyság érdekében érdemes fiatal korban elkezdeni, és megéri a tanulást: segítségével fittebbnek, egészségesebbnek érezhetjük magunkat. Többek között remek kalóriaégető tevékenység.

A szabadidős korizásnál meleg, réteges öltözködés mellett igazából csak egyetlen sporteszközre kell figyelmet fordítani. Korcsolyát szinte minden pályán lehet bérelni, de aki rendszeresen jár a jégre, érdemes vásárolnia egyet. Nem olyan drága, főleg, ha azt vesszük, hogy hosszú évekig, évtizedekig használhatjuk. A választásnál és a rögzítésnél fontos szempont, hogy a kori oldalt jól tartsa a lábunkat, előre-hátra viszont engedje mozogni. Szezononkénti néhány alkalmas csúszkáláshoz ajánlják az olcsóbb típusú műanyag, csatos korikat, aki viszont komolyabban szeretne foglalkozni a korcsolyázással, annak érdemes mélyebben a zsebébe nyúlnia. A vászon-bőr anyagú, fűzős hokikorik ugyanis jobban felveszik a láb alakját, ezáltal kényelmesebbek és strapabíróbbak is. A penge típusa, minősége sem mindegy, de aki „hétvégi koris”, annak erre kevésbé kell odafigyelnie.

Fotó:
pixabay.com

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.