Házasság: otthonossá teszi a világot
- Dátum: 2014.01.26., 18:08
- házasság, házastársi társalgás, válás, valóság
Bár a válások száma folyamatosan növekszik, ez nem jelenti azt, hogy a házasság intézménye elavult. A házasság nagyon fontos szerepet tölt be még a mai világban is, stabilitásunk megteremtésének alapvető közege lehet.
A házasság szerepe, jelentősége alátámasztható olyan alapvető folyamatok „kihangosításával”, mint a házasfelek között zajló társalgás valóságfelépítő hatása. Vagyis amikor a házasság létjogosultságáról beszélünk, akkor korántsem a hozzátapadó értékekről van szó, ezek ugyanis rendkívül szubjektív színezetet mutatnak.
Mindenki törekszik arra, hogy otthonossá tegye a világot. Szükségünk van arra, hogy az általunk észlelt valóság mások által is megerősítést nyerjen, itt értékelődik fel a „jelentős másik” szerepe.
A házasságban mindkét fél rendelkezik egy saját valóságkoncepcióval (vélemény, nézet, szemlélet a világ működéséről, az életről), melyet társalgásaik alkalmával folyamatosan átbeszélnek. Tulajdonképpen anélkül, hogy ez tudatosulna, a házas felek rendszeresen egyeztetik tapasztalataikat, gondolataikat, így szubjektív valóságképük bizonyosságot nyer, vagyis objektívvé válik.
A házasság egy új világot épít, melyben a felek közötti állandó egyeztetés révén újra meg újra hitelesítődik a valóságról alkotott kép. Jó példa erre az a gyakori jelenség, amikor a házasság után a férj kapcsolata barátaival fokozatosan átértékelődik, legtöbb esetben pedig le is épül. És ez nem csak akkor van így, ha például a feleség szabotálja ezeket a kapcsolatokat, vagy a férj tudatosan leépíti őket. A házastársak a házasság keretei között új (közös) elképzeléseket alkotnak önmagukról és a világról, ezt követően pedig nyilván olyan csoportok felé „sodródnak”, melyek ezeket az új definíciókat erősítik meg. Ráadásul miközben a férj folyamatosan beszél feleségének baráti kapcsolatairól, a társalgások során észrevétlenül módosul a saját vélekedése is.
Ez csak egy kis szelete annak, hogy milyen jelentős hatása van a házasságnak abban, hogy mit gondolunk a világról, ezek a folyamatok beszűkítik ugyan az egyéni látókört, de egyben stabilizálják is világunkat.
Mindezt pedig kutatások is bizonyítják, vagyis a házasságban élők stabilitása, kiegyensúlyozottsága, általános szubjektív jóléte nagyobb, mint a magányosan élőké.
A szakemberek szerint a válások számának növekvő tendenciája nem a házasság intézményének fontosságát kérdőjelezik meg, hanem a házassági vállalkozás nehézségét jelzik.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.