Menü

Licsi, a kicsi

A nagyobb bevásárló áruházakat járva már többször találkoztunk a pirosas, tüskés, pikkelyes gyümölcsnek látszó bogyóval, a licsivel. A nem túl vonzó kinézetű étket eddig inkább semleges szemlélőként magam mögött hagytam, de leányunk kérésére ezúttal kivételt tettem. Kidobtunk az ablakon háromszáz forintot.

A licsi nem a legvonzóbb gyümölcsök egyike. Ettől függetlenül a kínaiak kedvence. Sok kínai, ázsiai étel idegen az európai ízlelő bimbóknak, nos, ez a licsivel is valahogy így van. Lányunk meg is állapította: Európa-idegen gyümölcs.

Persze nem akarjuk mindenkinek a kedvét szegni, inkább, aki teheti, próbálja ki, kóstolja meg és döntse el maga, belefér-e az általa behatárolt ízvilágba, vagy sem.

A licsi egyébként egy érdekes gyümölcs. Örökzöld fa termése. A fa minden része értékes, levelét, gyökerét, kérgét, termését gyógyító célokra is használják. Persze a gyümölcsét fogyasztják a legszívesebben, amely hatalmas fürtökben ereszkedik alá.

A licsi pirosas színű, pikkelyesnek, vagy tüskésnek tűnő héja alatt hófehér gyümölcshús lapul. Ennek ízét sokan az ananászéhoz hasonlítják, ám szerintem inkább édeskés, émelygő íze miatt mondtak nemet az ízlelőbimbóim. A fehér hús barna, nagy magot rejt, amit inkább ne együnk meg, mert az fogyasztásra alkalmatlan.

A licsi Dél-Kínából származik, de már számos helyen termesztik a világban. A trópusi, szubtrópusi éghajlatot kedveli, s ha fája jól érzi magát, akár nyolcszáz évig is elélhet. A gyümölcs igen gazdag C vitaminban, de sok B-vitamint is tartalmaz, valamint vasat, foszfort és kálciumot is.

Ázsiában számtalan módon fogyasztják. Nyersen is, de felhasználják, fagylaltok, gyümölcszselék, sütemények, édességek készítéséhez is. Szívesen erjesztik borrá, de likőrnek is jó. Salátákhoz is ajánlják, illetve befőttet is főznek belőle. A gyümölcsből készült tea hasmenés ellen jó, de a bélműködésre általánosan is jó hatással van, sőt fájdalom csillapító hatású.

Fotó:
pixabay.com

A zeller egy szuperétel

A zeller ismert gyógy- és fűszernövény, amely az ernyősvirágzatúak (umbelliferae) családjába tarozik. Dél-Európából terjedt el, ma többféle változata ismert.

Milyen ételhez milyen bor illik?

Az olasz konyha alaptétele az egyszerűség. Friss alapanyagok, friss fűszerek, semmi túlbonyolítás: mindössze pàr hozzávaló, a lehető legegyszerűbben összerakva, azonnal tálalva. Egy tányér tészta mindennapi fogás, melyet villámgyorsan elkészíthetünk, ám ezt is ki lehet emelni a hétköznapok szürkeségéből, ha szépen megterítünk és az étel mellé töltünk egy pohár bort.

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül

Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?