Hogyan kell éretten szeretni?
- Dátum: 2014.03.07., 14:02
- érett szeretet, féltékenység, kapcsolat, szerelem, szeretet
A szeretet gyógyító erejéről beszélni közhelyesnek tűnhet, pedig kutatások bizonyítják, hogy milyen kedvező hatással van a vegetatív és immunfolyamatokra is. Akik szeretetteljes kapcsolatban élnek egészségesebbek, ritkábban betegszenek meg.
Persze korántsem mindegy milyen szeretetről van szó, hiszen szeretet nevében sokféle rossz dolgot is képesek vagyunk elkövetni. A szeretet és a kötődés szorosan összefüggő fogalmak, az érett szeretet alapja mindenképpen egy biztonságos, kölcsönös kötődés.
Sokféleképpen szerethetünk, de amikor a kapcsolatban a másik felet birtokolni akarjuk és eszközként felhasználni, akkor bizony nem beszélhetünk érett, pozitív hatású szeretetről. Ha éretten szeretünk, akkor a kapcsolat elsősorban nem hiányalapú, és nem törekszünk a másik fél megváltoztatására.
De lássuk akkor, miben nyilvánul meg konkrétan, ha egy kapcsolatot az önzetlen, érett szeretet jellemez! A felek egymás minél mélyebb megismerésére és elfogadására törekszenek. Nem akarják megváltoztatni egymást, hiszen szeretetük a másik csodálatából ered. Az érett szeretet tiszteletben tartja a másik fél függetlenségét, önállóságát, nem akarja homogenizálni a másikat a saját elképzeléseinek megfelelően. Nemcsak a kölcsönös kötődés, hanem a kölcsönös bizalom is meghatározója egy ilyen kapcsolatnak, vagyis a féltékenység kisebb mértékben van jelen, és inkább a féltés minőségében nyilvánul meg. Ha éretten szeretünk, képesek vagyunk támogatni társunkat, tőlünk független sikerére is büszkék tudunk lenni, és ezzel ösztönözni tudjuk a másik félt az állandó fejlődésre.
Az érett szeretet nem feltétlenül függ össze az életkorral, de sokaknak tanulnia kell ezt a magasabb szintű szeretet, mely jutalmazó és örömteli.
Fotó:
pixabay.com
A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Melyek a verbális bántalmazás jelei?
Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?
Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?
A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.