Menü

Gondoljuk át az altatószedést!

Viszonylag sok embert érint az alvászavar problémája, és közülük nagyon sokan nyúlnak kapásból gyógyszerhez. Pedig nem feltétlenül az a legjobb megoldás.

Az biztos, hogy az altatók gyorsak és hatásosak. A gond ott van, hogy nem biztos, hogy gyógyszeres beavatkozásra van szükségünk, hanem esetleg máson kell változtatnunk. A másik dolog: a gyógyszerek esetleges mellékhatásai hosszabb távon többet árthatnak, mind amit rövid távon javítanak.

A legújabb fejlesztésű altatók már jóval „barátibbak” régebbi társaiknál. A fejlesztők igyekeztek a mellékhatásokat a lehető legminimálisabbra csökkenteni, és elérni azt, hogy a szer minél előbb távozzon a szervezetből. Ezzel együtt ott van a rászokás kérdése, amelytől sokan félnek, nem teljesen alaptalanul. Egy idegesítő és fárasztó probléma könnyű megoldása mindig is csábító és népszerű.

A szakemberek egyébként nem tiltanak az altatóktól (hiszen a megfelelő mennyiségű alvás nagyon fontos szervezetünknek), de azt tanácsolják, hogy aki nem alkalmi használó (igénylő), az előtte mindenképpen forduljon orvoshoz. Ugyanis könnyedén előfordulhat, hogy az álmatlanságot valamilyen betegség, vagy szervi elváltozás okozza, amelyet érdemes célirányosan kezeltetni, s nem a tünetét (az álmatlanságot) mesterségesen megszüntetni. A problémát lelki teher is okozhatja, ugye, ez megint már kezelési módot, például életmód változtatást igényel.

Fotó:
pixabay.com

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.