Egészséges vagy sem?
A kávé közkedvelt italunk, és bár elsősorban élénkítő hatása miatt és nem pedig egészségmegőrzés céljából fogyasztjuk, mégis gyakori vita téma, hogy milyen hatással van szervezetünkre.
A negatív hatásai közül leginkább azt szokták kiemelni, hogy elszínezi a fogazatot, függőséget okoz, erőteljesen vízhajtó hatású és rendszeres fogyasztása magas vérnyomást eredményez.
A legújabb kutatások szerint azonban a kávéivás kifejezetten egészséges, a benne lévő anti-oxidáns, sejtvédő anyagok miatt.
Bár az emberek többsége számára a kávéfogyasztás egy élvezeti értékkel bíró szokás, leginkább élénkítő hatása miatt közkedvelt ital, ezért szellemi és fizikai igénybevétel alkalmával gyakran használt „dopping”. Nos, úgy tűnik memóriajavító hatása nemcsak placebo mechanizmus.
A friss kutatások ugyanis rámutatnak arra, hogy a kávé komoly memóriadoppingnak is számít, a koffein bizonyítottan javítja az emlékezőtehetséget. Bár a memóriára gyakorolt jótékony hatása elsősorban rövidtávú, a pozitív hatás még 24 órával a kávéfogyasztás után is kimutatható. A koffein memóriajavító hatásának pontos mechanizmusa még nem ismert, mindenestre úgy tűnik, hogy egyre több érv szól a kávéfogyasztás mellett, mint ellen.
Persze a mennyiségi és minőségi szempontok, mint minden más élelmiszernél, itt sem elhanyagolhatóak, főleg amikor egészségünkre gyakorolt hatását komplex módon szeretnénk mérlegelni.
Fotó:
pixabay.com
A vitaminok túladagolásának veszélyei
Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.
Az ülőmunka veszélyei
Egyre többen végeznek ülőmunkát, legyen az irodában, vagy home office-ban, de sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, hogy milyen rejtett egészségügyi veszélyei vannak ennek a munkatípusnak. Viszont, ha ezeket felismerjük, akkor vannak módok a megelőzésre és a kezelésre is.
A legújabb hajápolási trendek ragyogó tincsekért
Az új év során a hajunk egészségét is érdemes megújítani, hiszen az elmúlt években feltörekvő népszerűségnek örvendenek az új hajápolási rutinok és termékek. Amellett, hogy ápoljuk a hajkoronánkat ezeknek segítségével sokkal környezettudatosabban élhetjük a mindennapjainkat.
Dermatillománia, mit tudsz a bőrtépkedésről?
A bőrkapirgálás alapvetően nem gond addig, amíg az ember nem rögeszmésen teszi ezt a testével, viszont amikor már kényszeresen csinálja, akkor további gondokat eredményez.
Száraz január
Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!