Menü

A kutya helye a világunkban

Egyre több családban tapasztalható, hogy a kutya olyan szerepet tölt be, mint egy gyerek. Nem véletlen, hiszen a legújabb kutatások szerint a kutyák rendkívül érzékenyek a szociális viszonyokra, így könnyedén „gyerekpótló” szerepbe kerülhetnek a mai társadalomban.

Egyáltalán nem ritka jelenség ma már, hogy egy párnak nincsen gyereke, de kutyájukhoz való kötődésük, viselkedésük a gyerek- szülő viszonyt testesíti meg. Bár sokszor vita tárgya, hogy hol a helye egy kutyának a családban, egy biztos az etológia tudománya szerint a kutyákat is teljes joggal minősíthetjük szociális lénynek. Ennek szemléletes példája, hogy a kutyák akárcsak a gyerekek is állandóan feszegetik a határokat, próbálgatják, hogy meddig mehetnek el.

Az egész állatvilágban kulcsszerepe van a rangsornak, ahogyan az emberi társadalomban is. Csak hogy az embereknél a rangsoron kívül, komplex szabályrendszerek is meghatározzák a viselkedést. Az állatok közül egyedül a kutya képes csak fajtatársának tekinteni az embert, és képes a szabálykövetésre is.

Akárcsak a gyerekek nevelésénél, a kutyáknál is egyértelműen és következetesen ki kell jelölni a határokat, illetve kereteket. A kutyák ugyan nagyon érzékenyek az érzelmi viszonyokra, vagyis észlelik az érzelmi változásokat, de nem feltétlenül értik meg, hogy viselkedésükkel ez hogyan függ össze. Vagyis amikor neveljük, egyértelmű jelzésekkel kell irányítani, különben kezelhetetlenné válik.

A szakemberek szerint azzal tesztelhetjük egyszerűen a kutyánkkal való viszonyt, hogy ki tudjuk e venni edényéből a csontot. Fontos hogy mindig el kell tudni venni, mert ez jelzi, hogy a kutya a rangsorban hol helyezi el magát. Ez nem öncélú dominanciaharc, a kutyának épp úgy fontos, mivel csak így tud kiigazodni a bonyolult érzelmi viszonyok között, és ez által „biztonságosan kötődni” gazdájához, valamint beilleszkedni a családi életébe.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?