Hogyan enyhíthetjük a kellemetlen hasi panaszokat?
- Dátum: 2014.04.02., 11:15
- életmód, gyógyszer, gyomorégés, gyomorpanaszok, túlsúly
Manapság egyre több reklámban kínálnak nekünk mindenféle készítményt és gyógyszert a különböző gyomorbántalmakra. Nem véletlenül olyan gyakori „szereplője” ezeknek a reklámoknak a haspuffadás, hiszen egyre többen szenvednek a hasi diszkomfort különböző tüneteitől.
A hasi panaszok enyhítésére persze sokféle gyógyszer, illetve gyógyhatású készítmény érhető el a piacon, mégis érdemes először kevésbé drasztikus módszerekkel próbálkoznunk, és több figyelmet szentelni a megelőzésnek. A gyomorpanaszok, haspuffadás hátterében ugyanis a legtöbb esetben életmódbeli tényezők állnak, így sokszor életmódbeli változtatásokkal is befolyással lehetünk a kellemetlen tünetekre.
Az egyik legfontosabb az testsúlycsökkentése, a hasi zsírszövet mennyiségének csökkenése megkönnyíti a bélműködést, melynek hatására a puffadásos tünetek is enyhülnek. A hasüregi nyomás csökkenésének egyébként a reflux betegség megszüntetésében is szerepe lehet. A szakemberek azt javasolják, hogy a napi kalóriabevitel ne haladja meg az 1200 kcal-t, és lehetőleg naponta többször, kisebb mennyiségű ételt együnk. Sokat tehetünk emésztőrendszerünk egészségének megőrzéséért azzal is, ha az étkezések alkalmával fogyasztunk nyers zöldségeket illetve gyümölcsöket is. A fokozott folyadékbevitel is segíthet megelőzni a gyomorbántalmakat, de a szénsavas üdítők illetve ásványvizek fogyasztása tovább fokozhatja a hasi diszkomfort tüneteit.
A hasi panaszok gyógyszeres kezelésére is van lehetőség. A gyomorégés ellen és a puffadás enyhítésére is kaphatóak recept nélküli gyógykészítmények. A gyomorégés ellen olyan gyógyszert érdemes bevetni, amelyik közvetlenül a gyomornyálkahártya savat termelő sejtjeiben gátolja a gyomorsav képződését. Az emésztőenzimeket tartalmazó készítményekkel pedig a haspuffadás tüneteit enyhíthetjük, szükség esetén pedig görcsoldót és fájdalomcsillapítót is alkalmazhatunk. Utóbbiakkal azonban bánjunk óvatosan, mivel fokozott, rendszeres szedésük tovább fokozhatja a gyomorbántalmainkat.
Fotó:
pixabay.com
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?