Menü

Mi okozza a kellemetlen hasi panaszokat?

A hasi diszkomfort tünetei nagyon kellemetlen panaszokat tudnak okozni, a gyomorégés és a puffadás leginkább a túlsúlyos illetve hasra hízó embereket érinti, de a rendszertelen életmód is jelentős rizikó tényezőnek számít.

A hasi panaszok tünetei tehát gyakran hozhatóak összefüggésbe a túlsúllyal, ennek anatómiai és emésztésbeli, tehát funkcionális okai is lehetnek. Túlsúly esetén, de várandóság ideje alatt is megnő a hasüregi nyomás, melynek hatására a gyomorszáj záróizomzata könnyebben kinyílik a nyelőcső felé. A visszafolyó gyomortartalom savas (a gyomorsav miatt), mely gyulladást okozhat a nyelőcső alsó részen, ez égő érzéssel és fájdalommal is jár.

Ugyancsak haspuffadást és hasi görcsöket okozhat, ha keveset mozgunk, és ülő munkát végzünk. Az ülő, inaktív életmód hatására ugyanis a bélmozgás is lelassul, ami fokozza a teltségérzetet, és a hasi diszkomfort egyéb tüneteit (például: puffadás, émelygés, hasfájás).

A rendszertelen étkezés is gyakori kiváltó oka a különböző gyomorbetegségeknek. A következetlen fogyókúrák, a koplalás és falási rohamok váltakozása megterheli az emésztőnedveket termelő szerveinket. A nagy mennyiségben fogyasztott, nehezen emészthető táplálék tulajdonképpen emésztőenzim hiányt hoz létre, ami nemcsak hasnyálmirigyünkre van rossz hatással, hanem igen kellemetlen tünetekkel is járhat (például: émelygés, bélgázok fokozott termelődése, hasfájás). Az úgy nevezett relatív emésztőnedv hiányt egyébként természetes emésztőenzimeket tartalmazó gyógyszerrel lehet pótolni, de elsősorban megelőzéssel érdemes elkerülnünk a kellemtelen gyomorbántalmakat.

Fotó:
pixabay.com

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.