Tanulásban is sokfélék vagyunk
- Dátum: 2014.04.20., 21:07
- élethosszig tartó tanulás, tanulás, tanulás tanulása, tanulási stílusok
A hatékony tanulás életünk fontos része, és nemcsak az iskolás években. Egyre nagyobb hangsúlyt kap az élethosszig tartó tanulás fontossága, éppen ezért a tanulás tanulása mindenki számára hasznos téma lehet.
Igen, mert, hogy tanulni is sokféleképpen lehet, és a sokszor automatikusan működő folyamatok kihangosításával eredményesebbek lehetünk a dolgok elsajátításában, a feladatok megoldásában. Jelentős egyéni különbségek figyelhetőek meg ugyanis abban, hogy ki hogyan, milyen körülmények között tud leghatékonyabban tanulni.
A tanulás, tanítás módszertana a tanárok szakterülete, de nem árt tisztában lennünk saját tanulási stílusunkkal, az önismeret sosem haszontalan, hanem kamatoztatható tudás. A következő szempontok mentén tudatosíthatjuk, mely tanulási környezet a legoptimálisabb számunkra, vagy éppen gyermekünk számára.
Vannak, akik hallás után tanulnak a leghatékonyabban, az auditív stílusúak tehát inkább a hangos feldolgozást részesítik előnyben. A vizuális stílusúak számára a látvány kulcsfontosságú a tanulási folyamatban, képekre, belső vizualizációkra támaszkodva értelmeznek és sajátítanak el új információkat. Van, aki számára az is elég, hogy leírja az adott tananyagot, ismeretet, és maga ez a folyamat segíti őt abban, hogy az információk rögzüljenek az emlékezetében.
A társas környezet is meghatározó lehet, ha belegondolunk számunkra milyen feladatvégzés, tanulás tűnik optimálisnak, valószínűleg kapásból meg tudjuk határozni, hogy magunkban szeretünk e tanulni vagy csoportban, társas közegben. Az egyéni stílusúak általában preferálják a csendet és a nyugodt környezetet, ezért számukra mások jelenléte zavaró hatású.
A reagálási típus alapján is jól szemléltethetőek a tanulási folyamatban megmutatkozó egyéni sajátosságok, különbségek. Az impulzív stílusú emberek sokkal gyorsabban reagálnak, mivel teret adnak intuitív gondolataiknak, és bár nagyobb valószínűséggel hibáznak, mégis ez viszi előre őket a tanulásban. Ezzel szemben vannak olyanok, akik számára a feladatmegoldása, a válasz meghatározása előzetes elemzést, rendszerbefoglalást igényel.
A tanulási stílusok persze ennél jóval összetettebb formában jelennek meg, és egyáltalán nem biztos, hogy az fentiekben említett típusok vegytisztán megjelennek mindenkinél. Érdemes feltérképezni magunkat ilyen szempontból, vagyis tisztában lenni azzal milyen feltételek mellett, milyen formában tudunk hatékonyan tanulni, és eredményes dolgozni.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.