Gondoljunk rá: B12-vitamin-hiány
- Dátum: 2014.04.22., 22:15
- B12-vitamin, depresszió, gyomorsav, izomfájdalom, tünetek, végtagzsibbadás, vitamin
Depresszió, fáradtság, végtagzsibbadás, izomfájdalom, zavartság- ezen panaszok esetén joggal gyanakodhatunk B12-vitamin hiányára!
A B12-vitamin- hiány mindig lassan, alattomosan alakul ki, enyhébb és súlyosabb tüneteket is produkálhat szervezetünkben, mely panaszok hátterében sokszor valamilyen betegséget feltételezünk.
A B12-vitamin hiánya ritka esetekben, de olyan súlyos következményekkel is járhat, mint például: látóideg-sorvadás, alacsony vérnyomás, trombózis, impotencia, terméketlenség. Leggyakoribb tünete az általános rossz közérzet illetve a depressziónak tulajdonított egyéb negatív hangulati érzetek, instabil kedélyállapot.
A B12- vitamin-hiány felismerése, illetve a megfelelő pótlás nemcsak a tünetek megszűntetése szempontjából lehet fontos, hanem azért is, mert ez a vitamin olyan kulcsfontosságú folyamatokban is szerepet játszik, mint például vérképzés, neurológiai szempontból fontos enzimképződés, illetve más létfontosságú enzimek működése (bizonyos hormonok termelődése, fehérjeszintézis folyamatai).
A megfelelő B12-vitamin-ellátás szempontjából az étrenden kívül egyéb feltételek is fontos szerepet játszanak. Szükséges a gyomor nyálkahártyájában termelődő szállító fehérje jelenléte, mely hozzákapcsolódva az ételekkel elfogyasztott B12- vitaminhoz megalapozza a vitamin felszívódási folyamatát. A vitamin kiválasztódását a gyomorsav sósavtartalma befolyásolja, vagyis elegendő mennyiségű gyomorsavra is szükség van a B12-vitamin- ellátás szempontjából. Illetve az sem mindegy, hogy milyen állapotban van a vékonybél nyálkahártyája, mivel ez is alapvetően meghatározza a felszívódás hatékonyságát.
Legfőbb B12-vitaminforrásunk egyébként a tojás, a hús, és a tej. Ez a vitamin nagyon hosszú ideig is képes elraktározódni a májban, ezért a hiánytünetek csak lassan, fokozatosa alakulnak ki az ellátás csökkenését követően, így valóban nehéz felismerni, hogy mi áll a panaszok hátterében. Mivel pedig a megfelelő B12-vitamin ellátást nemcsak a táplálkozás befolyásolja, ezért olyan esetekben is gondolnunk kell a vitaminhiányos állapotra, mint például gyomorszűkítő műtétet követően, krónikus bélgyulladásos betegség esetén, gyomorcsonkolásos műtétek után.
Fotó:
pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.