Menü

Gondoljunk rá: B12-vitamin-hiány

Depresszió, fáradtság, végtagzsibbadás, izomfájdalom, zavartság- ezen panaszok esetén joggal gyanakodhatunk B12-vitamin hiányára!

A B12-vitamin- hiány mindig lassan, alattomosan alakul ki, enyhébb és súlyosabb tüneteket is produkálhat szervezetünkben, mely panaszok hátterében sokszor valamilyen betegséget feltételezünk.

A B12-vitamin hiánya ritka esetekben, de olyan súlyos következményekkel is járhat, mint például: látóideg-sorvadás, alacsony vérnyomás, trombózis, impotencia, terméketlenség. Leggyakoribb tünete az általános rossz közérzet illetve a depressziónak tulajdonított egyéb negatív hangulati érzetek, instabil kedélyállapot.

A B12- vitamin-hiány felismerése, illetve a megfelelő pótlás nemcsak a tünetek megszűntetése szempontjából lehet fontos, hanem azért is, mert ez a vitamin olyan kulcsfontosságú folyamatokban is szerepet játszik, mint például vérképzés, neurológiai szempontból fontos enzimképződés, illetve más létfontosságú enzimek működése (bizonyos hormonok termelődése, fehérjeszintézis folyamatai).

A megfelelő B12-vitamin-ellátás szempontjából az étrenden kívül egyéb feltételek is fontos szerepet játszanak. Szükséges a gyomor nyálkahártyájában termelődő szállító fehérje jelenléte, mely hozzákapcsolódva az ételekkel elfogyasztott B12- vitaminhoz megalapozza a vitamin felszívódási folyamatát. A vitamin kiválasztódását a gyomorsav sósavtartalma befolyásolja, vagyis elegendő mennyiségű gyomorsavra is szükség van a B12-vitamin- ellátás szempontjából. Illetve az sem mindegy, hogy milyen állapotban van a vékonybél nyálkahártyája, mivel ez is alapvetően meghatározza a felszívódás hatékonyságát.

Legfőbb B12-vitaminforrásunk egyébként a tojás, a hús, és a tej.  Ez a vitamin nagyon hosszú ideig is képes elraktározódni a májban, ezért a hiánytünetek csak lassan, fokozatosa alakulnak ki az ellátás csökkenését követően, így valóban nehéz felismerni, hogy mi áll a panaszok hátterében. Mivel pedig a megfelelő B12-vitamin ellátást nemcsak a táplálkozás befolyásolja, ezért olyan esetekben is gondolnunk kell a vitaminhiányos állapotra, mint például gyomorszűkítő műtétet követően, krónikus bélgyulladásos betegség esetén, gyomorcsonkolásos műtétek után.

Fotó:
pixabay.com

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.