Menü

Gondoljunk rá: B12-vitamin-hiány

Depresszió, fáradtság, végtagzsibbadás, izomfájdalom, zavartság- ezen panaszok esetén joggal gyanakodhatunk B12-vitamin hiányára!

A B12-vitamin- hiány mindig lassan, alattomosan alakul ki, enyhébb és súlyosabb tüneteket is produkálhat szervezetünkben, mely panaszok hátterében sokszor valamilyen betegséget feltételezünk.

A B12-vitamin hiánya ritka esetekben, de olyan súlyos következményekkel is járhat, mint például: látóideg-sorvadás, alacsony vérnyomás, trombózis, impotencia, terméketlenség. Leggyakoribb tünete az általános rossz közérzet illetve a depressziónak tulajdonított egyéb negatív hangulati érzetek, instabil kedélyállapot.

A B12- vitamin-hiány felismerése, illetve a megfelelő pótlás nemcsak a tünetek megszűntetése szempontjából lehet fontos, hanem azért is, mert ez a vitamin olyan kulcsfontosságú folyamatokban is szerepet játszik, mint például vérképzés, neurológiai szempontból fontos enzimképződés, illetve más létfontosságú enzimek működése (bizonyos hormonok termelődése, fehérjeszintézis folyamatai).

A megfelelő B12-vitamin-ellátás szempontjából az étrenden kívül egyéb feltételek is fontos szerepet játszanak. Szükséges a gyomor nyálkahártyájában termelődő szállító fehérje jelenléte, mely hozzákapcsolódva az ételekkel elfogyasztott B12- vitaminhoz megalapozza a vitamin felszívódási folyamatát. A vitamin kiválasztódását a gyomorsav sósavtartalma befolyásolja, vagyis elegendő mennyiségű gyomorsavra is szükség van a B12-vitamin- ellátás szempontjából. Illetve az sem mindegy, hogy milyen állapotban van a vékonybél nyálkahártyája, mivel ez is alapvetően meghatározza a felszívódás hatékonyságát.

Legfőbb B12-vitaminforrásunk egyébként a tojás, a hús, és a tej.  Ez a vitamin nagyon hosszú ideig is képes elraktározódni a májban, ezért a hiánytünetek csak lassan, fokozatosa alakulnak ki az ellátás csökkenését követően, így valóban nehéz felismerni, hogy mi áll a panaszok hátterében. Mivel pedig a megfelelő B12-vitamin ellátást nemcsak a táplálkozás befolyásolja, ezért olyan esetekben is gondolnunk kell a vitaminhiányos állapotra, mint például gyomorszűkítő műtétet követően, krónikus bélgyulladásos betegség esetén, gyomorcsonkolásos műtétek után.

Fotó:
pixabay.com

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.

Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai

A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.

A trombocitapénia tünetei

A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.

Éjszakai lábgörcs

Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.