A bevásárlásnál kezdődik
- Dátum: 2014.04.28., 20:27
- áru, Bevásárlás, címke, egészséges, termék
Nem lehet elégszer hangsúlyozni azt, hogy már a bevásárlásnál érdemes tudatosan keresni a megfelelő termékeket. Már ha az egészséges életmód a célunk.
Nem kell szakértőnek lenni, csak egy kis odafigyelés szükséges. Mennyi cukor, mennyi zsír, mennyi adalékanyag van a megvásárolni kívánt ételben, vagy italban? Rengeteg azonos termék közül kell választani, és a legtöbb esetben egyáltalán nem mindegy, hogy melyik típus/márkát emeljük le a polcról.
Persze nincs könnyű dolgunk. Az átlagosnál kicsivel is rosszabbul látók konkrétan egy nagyítót is vihetnek magukkal a szupermarketbe, hiszen nagyon sok terméken miniatűr betűkkel található meg az, hogy pontosan mit is tartalmaz. Van, hogy nemcsak kicsik a betűk, hanem egész egyszerűen nagyon nehéz eligazodni az ismertetőnek (?) szánt sorokon, ábrákon. Az is zavaró lehet, hogy a címkén feltüntetett energia- és tápanyagértékek egy, az adott terméknél kisebb adagban, például 100 grammban megadva szerepelnek, természetesen azokat a számokat így azonnal szorozni kell.
Ha azonban ismerjük ezeket a buktatókat, számos értékes információra lelhetünk a csomagoláson. Például azt, hogy az adott árucikk mennyi feldogozott, finomított alapanyagot tartalmat, milyen adalékanyagok (közismertebb nevükön: E-k) vannak benne. Vagy azt, hogy állunk a már említett energia és tápanyag (energia, fehérje, zsír, szénhidrát, élelmi rost) terén. Segíthet az Irányadó Napi Beviteli Érték, persze a saját szükségletünket is ismernünk kell. Attól, hogy valami light, vagy diet nem biztos, hogy egészségesebb, mint a hagyományos, sőt. Ezeknél a termékeknél sem szabad kihagyni a címke ellenőrzést.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.