Kettő az egyben: wellness és gyógyulás
- Dátum: 2014.05.17., 22:06
- betegség, egészségmegőrzés, gyógyfürdő, gyógyulás, gyógyvíz
Stressz oldás, kikapcsolódás, gyógyulás, egészségmegőrzés. Csak néhány a tucatnyi indok közül, amiért érdemes kihasználnunk, hogy hazánkban számtalan gyógyfürdő vár minket, és a legtöbb esetben nem is kell sokat utaznunk a wellness élményért.
És nemcsak élményről, kikapcsolódásról van szó, hiszen köztudott, hogy a gyógyvizek, ahogyan nevük is elárulja, fontos eszközei lehetnek a fájdalomenyhítésnek, a gyógyulásnak és az egészségmegőrzésnek is. Manapság ráadásul már nemcsak az adott gyógyvíz kémiai, biológiai, és fizikai egészségmegőrző hatását élvezhetjük, hanem emellett a legtöbb fürdő egyéb szolgáltatásokat is kínál, mint például iszapkezelés, fizikoterápia, hidroterápiás beavatkozások, amelyek mind-mind jó szolgálatot tehetnek egészségünk szempontjából. Ezért ezeket az extra szolgáltatásokat is érdemes igénybe venni, és kihasználni.
Egy-egy fürdőkúra sokféle panasz enyhítésére, számos betegség kezelésére alkalmas lehet. A gyógyfürdőkben többek között mozgásszervi (például: ízületi gyulladások), krónikus bőrgyógyászati (például: ekcéma), illetve nőgyógyászati (például: kismedencei gyulladások) betegségek, panaszok alternatív, vagy kiegészítő kezelésére van lehetőség a víz összetételének megfelelően.
A megfelelő fürdő kiválasztása során azonban, többféle szempontot is figyelembe kell venni. A kiszemelt gyógyfürdő víz összetételéről, és hatásairól mindig tájékozódni kell, akkor is, ha csak wellness a célunk, de különösen akkor fontos ez a szempont, ha gyógyászati célból szeretnénk fürdőkúrát venni. Betegség esetén orvosi segítséggel érdemes kiválasztani a megfelelő fürdőkúrát, ilyenkor fontos szempont ugyanis a beteg állapota, kora, és természetesen a fennálló panaszok ismerete. Vannak persze általános irányelvek is, melyekre szintén érdemes odafigyelni. A gyógyfürdőzés ugyanis például: súlyos magas vérnyomás, vérzékenység, lázas állapot esetén nem ajánlott.
Fotó:
pixabay.com
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!