Cukormentesen édes hétköznapok
- Dátum: 2014.06.11., 22:25
- cukor, édesítő, édesítőszer, eritriol, eritrit, fahéj, kockacukor, kristálycukor, nyírfacukor, porcukor, vaníliás cukor, vanillincukor
Múlt heti cikkünkben bemutattuk, hogy milyen egészséges édesítőszereket ajánlunk. De mi a helyzet akkor, ha valamilyen hétköznapi cukorterméket szeretnénk helyettesíteni? Olvassa el tippjeinket, hogy egészségesen édes életet élhessen!
Porcukor helyett:
Kevés helyen kapható porrá őrölt egészséges édesítőszer, és ha mégis, akkor az eredeti terméknél is borsosabb áron. Oldjuk meg magunk, hiszen az eritritet, nyírfacukrot könnyedén ledarálhatjuk kávédaráló segítségével! Ha ételdíszítéshez használjuk, akkor a „porédesítőt” finoman szitáljuk át.
Vaníliás cukor (vanillincukor) helyett:
Vásárolhatunk vaníliás édesítőket, de ezek még mindig nem elterjedtek, és mi is elő tudjuk állítani házilag. Bár a klasszikus módszer is közkedvelt, hogy vaníliarudat helyezünk az édesítő dobozába, ennél intenzívebb hatást érhetünk el egy vaníliaőrlő segítségével. A borsdarálóhoz hasonlító, csak annál kisebb eszköz segítségével frissen őrölhetünk vaníliát a süteményekbe, és magunk készíthetjük el a lehető legfinomabb vaníliás édesítőt: egy kisüvegnyi édesítőszerhez jó adag vaníliát darálunk úgy, hogy összekeverés után a vaníliaszemek és darabok már láthatóak a kristályszemek között. Felhasználás előtt hagyjuk állni 1-2 hétig az intenzívebb ízhatás elérése érdekében!
Kockacukor helyett:
Kávé, tea, vagy limonádé mellé elegáns formában kínálhatunk édesítőt, ha otthon készítünk „kockacukrot”, persze édesítőszerrel. Ehhez a kristálycukorhoz hasonló formában kapható édesítők alkalmasak. Keverjünk össze egy bögrényit 1 evőkanál vízzel. Kb. nedves homokhoz hasonlító állag elérésére törekedjünk. Ha a barna cukorhoz hasonló színezetet szeretnénk elérni, akkor tegyünk a masszához egy kis fahéjat is. Mindezt szilikon formákba helyezzük, jól belenyomkodjuk, majd még frissen, óvatos mozdulatokkal kinyomjuk a formából. Utána szárítsuk még 1 napig. Hát nem elegánsabb a klasszikus kockacukornál? És még egészségesebb is.
Fotó:
pixabay.com
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.