Menü

Színfalak mögötti felelősségvállalás- „Szertartások apával”

Bár egy gyermekszületésénél természetesen minden figyelem elsősorban az újszülöttre és a kismamára irányul, fontos, hogy a kispapák is bevonódjanak a baba gondozásába. A látszólagos mellőzött szerep ellenére az újdonsült apukák számára ott van a színfalak mögötti felelősségvállalás, és támogatás, ami hatalmas segítség lehet a kismama számára.

Nem minden kispapa találja a helyét az új helyzetben, ráadásul gyakran a kismamák is hajlamosak kizárni a baba körüli tevékenységekből az apukákat. Pedig számos terepe lehet az apaság megélésének, és nemcsak akkor, amikor a gyerek már tud beszélni, járni.

A baba ideális fejlődéséhez az apa részéről érkező fizikai és érzelmi közelség is fontos. Számos szertartás van, amibe az apukák is részt vehetnek, sőt saját szertartásokat alakíthatnak ki babájukkal. Ezek a „rítusok” segítik a biztonságos kötődés kialakulását, az egymásra hangolódást.

Az apukák bevonódásának alkalma lehet a fürdetés, a pelenkázás vagy a büfiztetés is. Bár az elején ezek a tevékenységek komoly kihívást jelenthetnek, mivel inkább feladatnak tűnhet egy síró, gyakran ordító baba bepelenkázása. De idővel, amikor rutinná válik, akkor belsőséges együttlétek alkalma is lehet, hiszen ilyenkor csak a babára figyelünk, beszélünk hozzá, a biztos kezeket pedig a babák is megérzik. Így válhat az elején kíntatásnak tűnő fürdetés megszokott, biztonságot jelentő közös együttlétek alkalmává.

Persze ehhez az is, kell, hogy a „szertartások” alkalmával valóban csak a babára figyeljünk, szüntessük meg a zavaró zajforrásokat (például ne legyen ilyenkor ott a telefonunk), legyünk kitartóak és higgadtak.

A baba számára legfontosabb dolgokat, úgy, mint szeretet, elfogadás és biztonság nemcsak az anyák biztosíthatják, az apaság megéléséhez és az apához való kötődés kialakulásához is kulcsfontosságú a közelség és a részvétel.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?