Menü

Lehet egészséges a penész?

Igen, a penész lehet egészséges, ugyanis a nemespenész rengeteg B-vitamint tartalmaz. Érdemes tehát nemespenészes ételeket, italokat fogyasztani, ugyanakkor oda kell figyelni: a penész klasszikus formájában jelentősen egészségkárosító hatású.

Sajtok, szalámik, borok… Elsősorban ezen élelmiszereknél találkozhatunk a nemespenésszel. Az ilyen módon érlelt ételek, valamint ital különleges ízvilágot képviselnek: speciális és étvágygerjesztő illatot kapnak, a bor pedig édesebb és aromadúsabb lesz. Ez azonban tudatos munka eredménye. Ha nem megfelelő módon tároljuk ezeket őket, akkor azonban a penész kevésbé közkedvelt és egészséges formáival is találkozhatunk – ott, ahol nem szeretnénk. A penész ugyanis egy gombafajta, fonalgombának hívják, amelynek a spórái szétszóródnak, és ilyen módon már ártalmasak lehetnek. A nemespenészes termékek tehát speciálisabb odafigyelést igényelnek: ezért is kaphatóak az ilyen sajtok duplán becsomagolva, fóliában és dobozban.

Ha viszont nem kívánatos penész jelenik meg az ételeinken, akkor semmiképp se együk meg azokat! A penész egy része ugyanis nem látható, tehát nem elég, ha levágjuk a sajt szürkés-zöldes színű részét, vagy lekanalazzuk a tejfölről a penészes felső részt. Ne kockáztassunk, hiszen egyes penésztípusok mérgező anyagokat termelnek, így asztmát, gombafertőzést, emésztési zavarokat, vagy akár rákot is okozhatnak, arról nem is beszélve, hogy az ételek ízét is hátrányosan befolyásolják.

Maradjunk tehát a nemespenésznél, viszont várandós hölgyeknek, szoptatós anyukáknak, kisgyermekeknek a nemespenészes élelmiszerek fogyasztása sem ajánlott. Ne feledjük, hogy a téliszalámi, camambert sajtok fogyasztása ezekben az időszakokban nem ajánlott! 

Fotó:
pixabay.com

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.