Menü

Vége a fúrásnak és tömésnek?

Egy teljesen új eljárás kifejlesztésén dolgoznak brit tudósok, akik úgy vélik, a fogorvosi fúrás és tömés ideje végérvényesen lejárt.

Az új módszer alapjaiban változtatná meg a fogászati ápolást. A kezelés lényege az, hogy elektromos áram segítségével építenék újra a fog károsodott felszínét, így védve azt a szuvasodástól, vagy akár „megjavítva” a már szuvas fogat.

Jelenleg a szuvas fogat jobbára fúrással (vagy csiszolással) és töméssel kezelik. Ez az eljárás rendbe is teszi a kérdéses részt, de csak egy bizonyos időre. Úgy szoktak fogalmazni, hogy a fúrás és a tömés igazából belépő egy örök körforgásba, amely újabb és újabb fúrásokkal és tömésekkel jár.

Valóban. Szervezetünk maga is állandó harcban áll fogzománcunk kopásával, roncsolódásával, a bevitt táplálék okozta károkat nyálunk segítségével addig javítja, amíg csak bírja. Ha erre már nem képes, felborul az egyensúly, és jön a fúró. Az új módszer voltaképpen szervezetünk e munkáját igyekszik utánozni, könnyíteni.

A dolog úgy néz ki, hogy a kérdéses területen nagyon gyenge áram segítségével pótolják a hiányzó ásványi anyagokat, ezzel regenerálják a felszínt. A módszer egyelőre kísérleti stádiumban van, a szakértők úgy gondolják, hogy kell még néhány év, hogy be lehessen vezetni.

Úgy néz ki tehát, hogy a fogfájósoknak még egy ideig várniuk kell arra, hogy a rendelőkből végérvényesen eltűnjön a rettegett fúró.

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.