Mi a boldogság titka?
- Dátum: 2014.06.22., 21:39
A pénz! - vágják rá nagyon sokan azonnal, míg mások épp ellenkező állásponton vannak, szerintük az anyagi javaknak egyáltalán nincs szerepük az emberi boldogságban.
A pénz nem boldogít, vagy igen? - ez már örök kérdés marad amíg világ, a világ és az is biztos, hogy sokan mindig is vitatkozni fognak rajta. Ugyanakkor a pszichológia egyre több érdekes dolgot tud meg a témában, a kutatások folyamatosan közelebb és közelebb visznek minket a boldogság megértéséhez.
A szóban forgó kérdést szokták úgy leegyszerűsíteni, hogy a pénz önmagában nem boldogít, viszont jó eszköz arra, hogy az ember elérje a számára ideális álláspontot. Ezt többé-kevésbé mindenki elfogadja, ahogyan azt is, hogy aki nem tud bánni a pénzzel, annak hatalmas vagyonok sem fogják jobbá tenni az életét.
Egy friss kutatás szerint az ember jólléte nagyban függ attól, hogy mennyire megbecsült, azaz mennyien szeretik, milyen szerepet tölt be a közösségben. Akit sokan tisztelnek és őszintén teszik azt, adnak a szavára, az érzéseire, az többnyire boldog. Ezt az állapotot bebiztosítják a folyamatos pozitív impulzusok, megerősítések, és ha rosszra fordulnak a dolgok, az mindjárt jelentkezik „boldogságmutatónkon”.
Nagyon úgy tűnik tehát, hogy a tisztelet, a megbecsülés és a kiegyensúlyozottság alappillére az emberi boldogságnak, míg a pénz nem tartozik e kategóriába. Azaz utóbbi hiányában simán lehe valaki boldog, míg ha az előbbiek nincsenek meg, szinte lehetetlen a dolog.
Fotó:
pixabay.com
Ünnep egyedül, de nem magányosan!
Az ünnepekre minden körülmények között fel kell készülni. Azoknak is, akik tudják, hogy szeretteik körében fogják őket eltölteni, és azoknak is, akik egyedül.
A halál belső ügyünk lett
A modern társadalom nem tud mit kezdeni a halál gondolatával és az erre való készülődéssel. Eltávolítja, elkendőzi a problémát, és még a haldoklónak is hazudik. Az élők számára az elmúlás témaköre, az ezzel kapcsolatos lelki megnyilvánulások egyfajta tabuk lettek. Miközben a médiában mégis egyre gyakrabban jelenik meg a gondolata.
A mese hatása a pszichére
Rengeteg gyermekekkel foglalkozó szakember, coach, pszichológus és pedagógus használja a meséket terápiás céllal. Ezért is alakult ki a meseterápia fogalma.
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!
A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei
A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.