Menü

Botrányok a Balaton vize körül

Az utóbbi időben sok ijesztő híresztelést hallhattunk a Balaton vizéről. Fertőzött, szennyezett? Vajon mi az igazság, és mit mondanak a helyiek?

A Balaton körül élők és dolgozók szomorúan veszik tudomásul a Balatonról szóló negatív híreket, amelyek egyértelműen rossz hatással vannak a turizmusra. A szezon az idén egyébként sem az igazi a változékony időjárás miatt. Ha még jogosak lennének az aggodalmak, akkor érthető lenne. De úgy érzik, hogy nem azok, és a szakértők is ezt a véleményt támasztják alá. Az úszók calici vírussal fertőződtek júniusban, és emiatt kerültek kórházba. Sajnos ez a vírus nagyon makacs, és jellege miatt könnyen kiszáradást okozhat. Mivel nagyon könnyen, akár érintéssel terjed, így már egyetlen beteg is nagy létszámban fertőzhet. A Balatonban a vírust konkrétan nem sikerült kimutatni, de valóban elképzelhető, hogy ez volt a fertőzés felülete. Csakhogy ha vírushordozó van a közelünkben, akkor akár egyetlen kilincs közös érintésével is elkaphatjuk a betegséget.

Próbálták összehozni a tömeges halhullást és az úszók megbetegedését, pedig szinte biztos, hogy nincs összefüggés. A tavaszi halpusztulás természetes, évszázadok óta fennálló folyamat, és ez az idén az időjárási körülmények miatt elhúzódhatott. A vizsgálatok semmilyen problémát nem mutattak ki. Ráadásul teljesen más baktériumok, vírusok veszélyesek a halakra és az emberekre. A helyi horgászok inkább a túlzottan tiszta vízre „panaszkodnak”: azt mondják, a kristálytiszta víz nem kedvez a halszaporulatnak. Márpedig a víz az utóbbi években, az ideit is beleértve olyan tiszta, hogy inni lehet belőle. Sajnos ezt a fürdőzők nem látják, hiszen a strandokon felkeveredik az iszap. Ott viszont, ahol kisebb az embermozgás, látszik, hogy a víz átlátszó, mélyen lelátni a vízfelszín alatt.

Igen, tény, hogy a vitorlázók esetenként szennyvizet ürítenek a tóba, de nehogy azt higgyük, hogy ez újkeletű jelenség. Régen még nem is voltak elérhetőek ilyen modern kémiai illemhelyiségek a hajókon, mint manapság. Ráadásul a Balaton vízfelülete olyan nagy, hogy komolyabb fertőzés nem tud életben maradni nagyobb területen. Nem kell tehát aggódni: a Balaton vize kiváló, amit a strandokon külön ellenőriznek. Gyerekes családoknak sem kell lemondaniuk emiatt a nyaralásukat. 

Fotó:
pixabay.com

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.