Menü

Botrányok a Balaton vize körül

Az utóbbi időben sok ijesztő híresztelést hallhattunk a Balaton vizéről. Fertőzött, szennyezett? Vajon mi az igazság, és mit mondanak a helyiek?

A Balaton körül élők és dolgozók szomorúan veszik tudomásul a Balatonról szóló negatív híreket, amelyek egyértelműen rossz hatással vannak a turizmusra. A szezon az idén egyébként sem az igazi a változékony időjárás miatt. Ha még jogosak lennének az aggodalmak, akkor érthető lenne. De úgy érzik, hogy nem azok, és a szakértők is ezt a véleményt támasztják alá. Az úszók calici vírussal fertőződtek júniusban, és emiatt kerültek kórházba. Sajnos ez a vírus nagyon makacs, és jellege miatt könnyen kiszáradást okozhat. Mivel nagyon könnyen, akár érintéssel terjed, így már egyetlen beteg is nagy létszámban fertőzhet. A Balatonban a vírust konkrétan nem sikerült kimutatni, de valóban elképzelhető, hogy ez volt a fertőzés felülete. Csakhogy ha vírushordozó van a közelünkben, akkor akár egyetlen kilincs közös érintésével is elkaphatjuk a betegséget.

Próbálták összehozni a tömeges halhullást és az úszók megbetegedését, pedig szinte biztos, hogy nincs összefüggés. A tavaszi halpusztulás természetes, évszázadok óta fennálló folyamat, és ez az idén az időjárási körülmények miatt elhúzódhatott. A vizsgálatok semmilyen problémát nem mutattak ki. Ráadásul teljesen más baktériumok, vírusok veszélyesek a halakra és az emberekre. A helyi horgászok inkább a túlzottan tiszta vízre „panaszkodnak”: azt mondják, a kristálytiszta víz nem kedvez a halszaporulatnak. Márpedig a víz az utóbbi években, az ideit is beleértve olyan tiszta, hogy inni lehet belőle. Sajnos ezt a fürdőzők nem látják, hiszen a strandokon felkeveredik az iszap. Ott viszont, ahol kisebb az embermozgás, látszik, hogy a víz átlátszó, mélyen lelátni a vízfelszín alatt.

Igen, tény, hogy a vitorlázók esetenként szennyvizet ürítenek a tóba, de nehogy azt higgyük, hogy ez újkeletű jelenség. Régen még nem is voltak elérhetőek ilyen modern kémiai illemhelyiségek a hajókon, mint manapság. Ráadásul a Balaton vízfelülete olyan nagy, hogy komolyabb fertőzés nem tud életben maradni nagyobb területen. Nem kell tehát aggódni: a Balaton vize kiváló, amit a strandokon külön ellenőriznek. Gyerekes családoknak sem kell lemondaniuk emiatt a nyaralásukat. 

Fotó:
pixabay.com

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.