Hogyan hordozzunk?
- Dátum: 2014.06.29., 21:50
- Baba, babahordozás, szülő, támasztás, újszülött
A testen történő babahordozásra számtalan módszer és típus létezik a legegyszerűbbtől a bonyolultabbig, ám mindegyik lényege az, hogy a baba megfelelő testhelyzetbe kerüljön.
Amennyiben rossz eszközt használunk, vagy ami még gyakoribb helytelenül használjuk a hordozót az egyaránt káros lehet a babának és a hordozónak is.
A legfontosabb a támasztás. Egy jó hordozó minden oldalról szorosan támaszt, az újszülötteknél fokozottan oda kell figyelni a fej megfelelő pozíciójára is.
Akár kendőről, akár más típusú, például csatos hordozóról van szó, szintén lényeges a baba lábának a helyzete. A lábaknak nem szabad egyenesen lógniuk, a térdeknek felhúzott állapotban kell lenniük és ezt úgy tudjuk elérni, ha mindkét térd alatt van megfelelő támaszték. A párhuzamosan lógó léb kifejezetten káros lehet a baba csípőjének.
A jó babahordozóban a baba a hordozó alany, szülő felé néz és nem kifelé. Ennek egyrészt fizikai okai vannak, másfelől lelki. A gerinc csak úgy van megfelelő helyzetben, ha a baba felénk fordul és biztonságban is így érzi magát a legjobban, ami nagyon fontos a komfortérzet és az ebből adódó helyes testtartás miatt is.
A baba hőmérséklete minden helyzetben kardinális kérdés és a szülők általában kicsit túl is öltöztetik csemetéiket, biztos, ami biztos. A hordozóban viszont figyelni kell arra, hogy a mi testünk melege és az őt átölelő eszköz miatt a kicsire sem kell több ruhadarab, mint ami rajtunk van.
Hátul, vagy elöl? Ez is nagy kérdés. Általában testsúlyhoz szokták kötni, függ persze a hordozó alany teherbírásától, edzettségétől. Valakinek öt kiló felett már érdemes hátratenni a gyereket, míg mások bírják akár 8-10 kilóig is. Egy biztos: nem érdemes sokáig húzni a dolgot, mert a hordozó is egészségkárosodást szenvedhet.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?