Menü

Valóban csak egy papír lenne a házasság?

A házasság intézményével nem szimpatizálók arra hivatkoznak, hogy a házasság teljesen felesleges, hiszen „csak egy papír”. De ez vajon valóban igaz? Azoknak, akik ódzkodnak a házasságtól, mindez jó hivatkozási alap annak elkerülésére, és első ránézésre reális felvetés. Néha azonban az a papír nagyon sokat számít. Akinek az érzelmi alap nem jelentős, annak is érdemes átgondolnia a házasság jogi jelentőségét.

Gyermekvállalás esetén különbség jelentkezik a házasság és az élettársi kapcsolat között. Például az utóbbi esetén nem vélelmezik ugyanis az apaságot: hiába teljesen egyértelmű a felek számára, az apának nyilatkozatot kell tennie. A közös gyermek-örökbefogadás élettársak között nem lehetséges, azt házasság hiányában csak az egyik fél tudja kérelmezni. Így viszont ha a hivatalos örökbefogadóval történik valami, akkor a másik fél külön eljárás hiányában nem jogosult a gyermek nevelésére.

Sok országban baleset, vagy betegség esetén még mindig nem adnak tájékoztatást élettársnak, csak házastársnak. Külföldi utazás, tartózkodás esetén érdemes utánanézni a helyi gyakorlatnak. Különbség tovább, hogy az élettárs a házastársakkal ellentétben csak 10 év élettársi kapcsolat után jogosult özvegyi nyugdíjra. Ezen kívül is még van jópár jogi szabályozás, ami különbséget tesz házastársak és élettársak között.

A lelki oldala sem ugyanaz a házasságban és élettársi kapcsolatban élésnek, bár egyesek előnynek, mások hátránynak érzik. Együttélés után házasodóktól gyakran megkérdezik, mit változtatott a kapcsolatukon az esküvő, és rendszerint azt felelik, hogy semmit. A hatások nyilvánvalóan nem is ilyenkor jelentkeznek, hanem később, élesebb helyzetekben, vagy változások idején. Van, akinek segít a kapcsolat megtartásában a házassági eskü, és fogódzkodót jelent akkor, amikor nehéz leküzdeni a párkapcsolatban jelentkező akadályokat. Másokat azonban fojtogat a tudat, hogy a fogadalom szerint örökké együtt kell lenniük.

Az is tény, hogy ha a párnak közös gyermeke születik, akkor annál már nincs nagyobb kötelék, mert ez tényleg örök életre szól. A válás persze lehetséges, de a gyermek miatt mindig (legalább elvi, de általában gyakorlati) kapocs lesz a két fél között. 

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.