Menü

A 21. század újfajta függőségei

Az emberi élet nehezen képzelhető el szenvedélyek nélkül, csak az ember képes szenvedélyesen űzni valamilyen tevékenységet, úgy tűnik alapvető szükségletünk van rá, mint örömforrásra. Ám mint mindennek, ennek is meg van az árnyoldala, a függőségek.

A klasszikus szenvedélybetegségek, mint például a különböző drogok használata és az alkoholizmus mellett, a modern kor új típusú függőségeket hozott magával. Olyan alattomos függőségeket, melyek első körben nem tűnnek betegségnek és károsnak, ráadásul ezek többsége olyan viselkedéseken alapul melyet a társadalom alapvetően elfogad.

Itt van például a testedzésfüggőség, a fitnesz alapvetően a társadalom által támogatott tevékenység, mely az egészségmegőrzést szolgálja mind testi mind lelki szempontból. Ám ez az ártalmatlan tevékenység is válhat, sőt manapság egyre gyakrabban válik függőséggé, amely kontrollvesztéssel, a társasa kapcsolatok leépülésével jár.

Új típusú függőség a tanorexia is, ahol a szépség, az ifjúság iránti vágy olyan mértéket ölt mely már káros a személyiségre nézve. A szoláriumfüggőség napjaink gyakori jelensége, mégsem gondoljuk, hogy komoly problémáról lenne szó. Ez a típusú függőség nemcsak azért káros, mert komoly kockázatai vannak a leégésnek, hanem azért is, mert az ultraibolya sugárzás bizonyos mértékű endorfint szabadít fel a szervezetben, így a tevékenység könnyedén kényszeressé válhat, és hiánya esetén megjelennek az elvonási tünetek is.

Aztán ott vannak a szépségipar áldozatai is, gyakori jelenség ma már az is, hogy valaki a plasztikai műtétek megszállottja lesz. Ezekben az esetekben is egyértelműen kivehető a kontrollvesztés és a kényszeresség mely minden fajta függőség alapvető jellemzője.

Fotó:
Pixabay.com

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.

A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.

Az intuitív étkezés művészete

Sok fajta diéta létezik, azonban ezek közül vannak olyanok, amelyek hosszú távon nem fenntarthatóak, nem érik el a kívánt hatást, vagy egyszerűen pszichésen lehangolóak. Az intuitív étkezés egyfajta életmód, melyben a testünkkel összhangban próbálunk meg étkezni, elhagyva a diéták káros szokásait.