Kerülje el a turistaosztály-szindrómát!
- Dátum: 2014.07.14., 22:19
- futás, iroda, irodai munka, kerékpározás, kocogás, láb, repülés, repülőút, szív, tánc, testmozgás, trombózis, turistaosztály-szindróma, tüdő, végtag, véna, vérkeringés, vérrög
Hallott már a turistaosztály-szindrómáról? Azokat a trombózisos megbetegedéseket nevezik így, amikor az alsó végtagban keletkezik a probléma, méghozzá a hosszú, mozgás nélkül töltött időszak után. Mint a megnevezéséből is látszik, a turistaosztály-szindrómát először a repülőutak miatt keletkező trombózisok esetén fedezték fel.
Az utasok a turistaosztályokon lévő szűk helyek miatt nem tudják kellőképp mozgatni a végtagjaikat, valamint nem szívesen hagyják el az ülőhelyüket, mert emiatt több embert kellene felállítaniuk, ha belül ülnek. Ez pedig jelentősen megnöveli a trombózis kockázatát hosszabb utazások esetén.
Csakhogy új-zélandi kutatók felfedezték, hogy a turistaosztály-szindróma a repülőknél sokkal jobban veszélyezteti az irodákban dolgozókat. Ugyanígy problémát okozhat a betegség miatti mozgásképtelenség, éppen emiatt a kórházakban már automatikusan trombózis elleni injekciókat adnak a nehezen mozgó betegeknek.
Az irodai munka viszont alattomosabb: rendszeres, hosszú ideig tartó, kevés mozgással járó tevékenységet jelent. Sok irodai alkalmazott az ebédszünetben áll fel először – vagy még akkor sem. Ha Ön is irodai dolgozó, akkor figyeljen oda rá, hogy lehetőség szerint kicsit mozgassa meg a végtagjait munka közben, és rendszeresen álljon fel! Bár jó dolognak hanzik, ha nem zökken ki a munkából, mert még a vizet is odakészíti az asztalra, azért nem biztos, hogy megéri a kockázat.
A trombózis ugyanis nagyon veszélyes: nemcsak az érintett testrészt veszélyezteti, ahol keletkezik, hanem a vérrög a vérkeringés révén egyéb szervekben, pl. akár a szívben, vagy a tüdőben is súlyos problémákat okozhat. Ha tehát irodai munkát végez, akkor figyeljen oda a turistaosztály-szindróma megelőzésére! Egyrészt igyon sok folyadékot, másrészt sportoljon rendszeresen! Különösen olyan testmozgások javasoltak, amelyek a lábat terhelik és erősítik. Ezáltal fokozódik a vérkeringés, a vénák erősebbek és rugalmasabbak lesznek. Ajánlott sporttevékenység a futás, kocogás, kerékpározás, séta, tánc, aerobic. Ha tehát kerékpárral jár munkába, akkor máris sokat tett a kockázatos trombózis megelőzése érdekében!
Fotó:
pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.