Menü

Testi betegségeink hátterében

  • Dátum: 2014.07.21., 21:59

Az érzelmi analfabétizmus akár betegségnek is tekinthető, főleg ha test és lélek egységében gondolkodunk, mely nézet szerint érzelmi viszonyaink, pszichés állapotunk hatással van a szervezetünkben zajló immunológiai folyamatokra.

Bár bizonyos klasszikus orvosi irányzatok még mindig nehezen látnak túl a biológiai tényezőkön, egyre több figyelem irányul a lélek és a test összefüggéseire, bár nyilvánvaló hogy az ilyen irányú gondolkodásnak óriási ellenfele van, méghozzá a gyógyszeripar.

A mai világban a megbocsátás helyett azt tanuljuk meg, hogy bármilyen bajunk van testi vagy lelki egyből gyógyszerhez kell nyúlni, hiszen minden problémára akad nem is egy hanem többféle pirula is.

A probléma pedig nem pusztán az, hogy a mai világban mindent gyógyszerrel akarunk megoldani, hanem hogy közben elfelejtettünk megbocsátani, haragot oldani, és több figyelmet szentelni a lelki állapotunkra. Az érzelmi analfabétizmus kifejezés arra utal, hogy nem tanuljuk meg és így nem leszünk képesek érzelmeinket a helyén kezelni, pedig egy-egy elfojtott sérelem, harag nemcsak lelkünket hanem testünket is mérgezi.

Aki képes test és lélek egységében gondolkodni, annak nem nehéz elfogadnia, hogy a legtöbb esetben az olyan komoly betegségek mögött, mint a rák is, valójában lelki okok állnak, elfojtás, stressz, depresszió, trauma...

Persze attól még, hogy ezt elfogadjuk, egyáltalán nem könnyű egészséges mederben tartani érzelmi életünket, és persze az sem segít, hogy lépten-nyomon pirulákat kínálnak nekünk mindenféle bajunkra. Az ember, főleg ha beteg, vagy problémákkal küzd, még jobban fogékonnyá válik mindenféle megoldás felé, különösen ha azt az egyszerű és gyors megoldás álarcában kínálják fel számunkra.

Érzelmeink kezelése fontos képességnek tekinthető, mely egyben sikereink és egészségünk kulcsa is lehet.

Fotó:
pixabay.com

Mentális Egészség Hónap

A mentális egészség hónap egy jó alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet a mentális egészség fontosságára. Szeretném bemutatni az önsegítés és az „én idő” jelentőségét, illetve azt, hogy oda kell figyelni a minket körülvevő embertársaink mentális jóllétére is.

Az OCD negatív hatásai a magánéletre

Egyszerű meghatározása szerint a kényszerbeteg kénytelen olyasmire gondolni, amire nem akar gondolni, a feszültség oldására kénytelen olyat cselekedni, amit nem akar megtenni. A skizofréniával ellentétben a beteg tökéletesen tisztában van cselekedetei belső eredetével és abszurditásával, nem veszíti el a kapcsolatot a való világgal.

Szuperérzékenység, te mit tudsz róla?

Volt már olyan, hogy zavart egy bizonyos ruhadarab anyaga és nem tudtad elviselni magadon? Vagy esetleg egy film annyira felzaklatott, hogy elsírtad magad? Gondoltál már arra, hogy szuperérzékenység állhat a háttérben?

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.