Nem tudják megállítani az ebolát
Bár időről időre felröppen a hír, miszerint sikerül fékezni, vagy megállítani az ebola vírus terjedését, nagyon úgy tűnik, hogy ez nem igaz és az utóbbi évtizedek legsúlyosabb járványáról van.
Az ebolával kapcsolatban a nyugati hírhallgató embert elsősorban az érdekli, hogy érkezik-e Európába, vagy az Egyesült Államokba fertőző beteg Afrikából. Általában ezzel is vannak tele a fejlett országok hírműsorai, pedig sokkal fontosabb, hogy a fekete kontinensen növekszik a fertőződtek és ezzel a halálozások száma.
Az idei ebola elsősorban Nyugat-Afrikában pusztít, a legsúlyosabb helyzet Libériában van, de Guinea és Sierra Leone is erősen érintett. A szakértők figyelmeztetnek, az utóbbi idők híreszteléseivel ellentétben egyelőre nem sikerült megállítani a járványt, s ha következő hetekben sem érnek el áttörést ezzel kapcsolatban a térségben húszezret is elérheti, illetve meghaladhatja az ebolások száma. Ezt az Egészségügyi Világszervezet állítja.
Néhány hete írtunk már róla, az mostani vírus nagyon agresszív, a megfertőződtek halálozási aránya kifejezetten magas, korábban 60, mostanában 70 százalékról beszélnek. A fertőzés forrását évtizedek óta kutatják, de máig nem sikerült megtalálni. Az ebola ott terjed nagyon hatékonyan és gyorsan, ahol rossz higiénia.
A nyugat-afrikai térségben az idei áldozatok száma lassan eléri a háromezret, s ha minden így folytatódik, a vírus ellni harc hosszú évekig tarthat.
Fotó:
pixabay.com
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?