Cyberbullying, agresszió az internet világában
- Dátum: 2014.09.30., 18:31
- agresszió, áldozat, cyberbullying, internet, öngyilkosság, támadás
A Facebook generáció korában az agresszivitás újfajta formái nyertek teret, az elektronikus zaklatás sokszor jóval negatívabb hatást tud gyakorolni az áldozatok személyiségére, mint az iskolák világából ismeretes csúfolódás, kiközösítés.
Az elektronikus zaklatás, idegen szóval cyberbullying olyan tudatosan felépített üzenetsorozatból áll, melynek tartalma manipulatív és becsmérlő. Az elektronikus támadások többnyire lejárató kampányok formájában, a közösségi oldalakon keresztül érik el áldozataikat.
A jelenség igen káros hatására mutatatnak rá például azok az angliai és amerikai esetek, melyek során az elektronikus zaklatás tragikus kimenetellel, az áldozatok öngyilkosságával végződött.
Főként azok a személyek vannak kitéve az agresszivitás ezen formájának, akik előszeretettel osztanak meg magukról információt, és sokat elárulnak magánéletükről. A zaklató pedig lehet ismerős, kortárs, de olyan esetek is vannak, amikor az agresszor nem ismeri személyesen a kiszemelt áldozatot. Az elektronikus zaklatás során is tulajdonképpen egy állandó stresszhatás nehezedik az áldozatra, ez ellen az pszichés nyomás ellen nincs menekvés, a kiszolgáltatottság érzése és azzal párhuzamosan a kontrollvesztés fokozódik. Az agresszivitás ezen formája azért is különösen káros, mert az interneten keresztül a zaklatás valóban folyamatos, állandó lehet.
Egyébként általában a zaklatás fókuszában az áldozat személyének megtörése áll, de gyakran maguk a zaklatók is alacsony önbecsüléssel bírnak, és mások lejáratásával próbálnak „hatalomhoz”, kontrollhoz jutni.
Fotó:
pixabay.com
Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.