Menü

Könyvismertető: Orwell - 1984

Könyvbemutató sorozatunk tagja ismét egy klasszikus, a szó nemes értelmében. A szépirodalmi mű rengeteg eleme vált ugyanis a hétköznapi beszéd részévé, szállóigévé, mondhatjuk hát, hogy ismerete a műveltség részét képezi. Az 1984 nem kötelező olvasmány általában, mégis az lehetne, mert bár fikció, nagyon pontos képet ad a szocialista, diktatórikus államrendszerről.

Bár a nevezett évszámra is jól ráilleszthető a politikai környezet, Orwell regényét 1949-ben adták ki először. Az író akkor még nem tudhatta, hogy szépen illeszkedik majd a fiktív módon megnevezett évszámra is a cselekmény. Már csak a magyar történelem ismeretében is érdemes az olvasásába fogni, mert bár sarkított világot fogalmaz meg, mégis éppen ezáltal vezet be igazán abba, hogy mit jelent az emberi lélekre és elmére nézve a teljes elnyomás és beszabályozás.

A műfaja a disztópia, ami negatív utópiát, negatív képzetet jelent. Ennek megfelelően „kellőképpen” nyomasztó mű. Nem a stresszes napok utáni könnyed kikapcsolódáshoz alkalmas, de gondolkodni szerető olvasóknak kifejezetten ajánlott. Egyszerre vetül elénk múlt, jelen és jövő helyzete, visszariasztó lehetőségei.

A cselekmény szerint Winston a Pártnak dolgozik: az a feladata, hogy megmásítsa a könyvek, újságcikkek, egyéb nyomtatott anyagok tartalmát annak megfelelően, ahogy azt éppen az adott nap megkívánja. Méghozzá újbeszél nyelven, mert a Párt vadonatúj nyelvet alkot, hogy ezzel is megfelelően alakítsa még a gondolkodást is. A párt, azaz az Angszoc egyszer Eurázsiával, egyszer Keletázsiával áll háborúban, másnap pedig a csokoládé fejadag csökkenését is növekedésnek kell beállítani. De mindebben hinni kell, mintha valóban megtörtént volna. Winstonnak ez nem igazán sikerül, de ebben a környezetben úgy látja, mindezzel egyedül van. Mivel a történelmet meghamisítják minden létező tárggyal, épülettel egyetemben, így a főhősünk is elbizonytalanodik, hogy vajon igazak-e az emlékei? Akármennyire is nem szabadna és veszélyes, próbál kapaszkodót találni, hogy ki az, aki hasonlóan érez. Van egy irányzat, Goldsteinéké, akik a Párt megdöntésére törekednek, ők a legfőbb ellenség, akiket irányzott gyűlöletpercek keretében kell közösségileg utálni. Bár Winston próbálkozik ezt az arcára erőltetni, de a zárt ajtók mögött, amikor sikerül elbújnia a folyton beszélő, és mellette mindent látó teleképek elől, akkor naplójával osztja meg a gondolatait – ezzel pedig egyértelműen az életét kockáztatja.

Közben megismerkedik a csinos Juliával, noha a szerelem is tiltott az Angszoc elvei szerint, és a szexualitás csak a pártkatonák nemzésére alkalmas kötelező cselekedet.

Vajon eltitkolható-e a kapcsolatuk egy olyan világban, amiben mindenhol gyanúsan figyelő szemek veszik körül az embereket? Sikerülhet-e betörnie a diktatúrának a másként gondolkodókat? Mennyire képes egy rendszer uralni minden gondolatot és tettet, és milyen hatással van ez az emberi kapcsolatokra?

Ehhez hasonló érdekes kérdésekre kaphatunk választ a könyv elolvasásával. Olyan lélektani ismeretekre tehetünk szert, amelyeket a történelemkönyveknek nincs lehetősége visszaadni, de a jelenünkben is aktuálisak lehetnek ezek a kérdések. 

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.