Menü

Alapvető a higiénia

Az ősz bizony egyúttal a náthás, influenzás megbetegedések kezdetét is jelenti. Néhány alapvető higiéniás szabály betartásával azonban sokat tehetünk a fertőzések elkerülése érdekében.

Első lépésként, itt az ideje, hogyha még nem tettük, felkészíteni immunrendszerünket az őszi vírus szezonra. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a vitaminpótlás szerepét a betegségek megelőzése kapcsán, a megfelelő táplálkozás mellett, érdemes tabletták formájában is bevinni az ásványi anyagokat és a vitaminokat a szervezetünkbe.

Ezen kívül az alábbi tanácsokat fogalmazzák meg általában a szakemberek a fertőzések megelőzése érdekében. Közhelyes, de valóban fontos a rendszeres kézmosás, illetve érdemes ügyelni, hogy piszkos kézzel ne érintsük meg az orrunkat, és a szánkat.

Munkahelyeken közösen használt tárgyak (például: billentyűzet, asztal,telefon) is fő fertőzési forrást jelenhetnek, ügyeljünk ezen felületek tisztántartására, használat előtti fertőtlenítésükre.

A gyakori szellőztetés is segíthet megelőzésben, az állott, füllett levegőben ugyanis felszaporodnak a bacilusok, ami kedvez a cseppfertőzés útján terjedő fertőzéseknek.

A használt zsebkendők is fő bacilusforrást jelentenek, a fertőzések megakadályozása érdekében ezeket lehetőleg egyszeri használat után azonnal dobjuk a ki a szemétbe.

Az influenzás, náthás megbetegedések cseppfertőzések útján terjednek, ezért „járványok” idején érdemes kerülni a zsúfolt, zárt helyeket, valamint a betegekkel való közvetlen érintkezést (kézfogás, puszi).

Bár közhelyesnek hangozhatnak ezek a higiéniás előírások, apró odafigyelésekkel valóban megúszhatjuk a kellemetlenségeket.

Fotó:
pixabay.com

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?