Sütőtök: nyersen is kiváló
- Dátum: 2014.10.26., 19:13
- sütőtök, sütőtök eltartása, sütőtök felhasználási módjai, sütőtök jótékony hatásai
Nagyobbik gyerekünk imádta, akár mindennap örömmel fogyasztotta a belőle készült pürét. A rokonok viccesen megjegyezték, talán szoláriumba hordom azért ilyen barna a gyerek, pedig csak sütőtököt evett minden áldott nap.
A sütőtök színéről a laikus is kitalálhatja, igen magas karotin tartalommal rendelkezik, vagyis, ha sokat eszünk belőle szép barnás lesz a bőrünk. Ráadásul igazi vitaminbomba: A, E, B és C vitaminokban gazdag zöldségről beszélünk. Éppen ezért a hagyományos népi gyógyászat, valamint a természetgyógyászok is szívesen ajánlják az egészség megőrzésére, illetve egyes betegségek kialakulásakor.
Régen úgy tartották a szegények eledele. Egy-két palántából komoly mennyiség megtermelhető, egy család egész téli szükségletét leszedhetjük ezekről a bokrocskákról. Könnyen tárolható hűvös és száraz helyen. Minél sárgább a húsa, annál édesebb.
De ne csak azt gondoljuk, hogy mindössze sütve fogyasztható. A sütőtök felhasználása igen sokféle: szerecsendióval, gyömbérrel fűszerezve kiváló krémlevest készíthetünk belőle. De akár muffinok, pogácsák, sütemények, lekvárok ízletes hozzávalója is lehet.
Nyersen salátákhoz fogyaszthatjuk, vagy önmagában is elrágcsálható. Érdemes leturmixolni, hiszen a leve komoly gyógyhatással bír és nagyon finom is. A leve kifejezetten erős gyulladásgátló, csökkenti az asztmás, allergiás rohamokat, a megfázásos, meghűléses betegségek tüneteit.
Azonban arról se feledkezzünk meg, hogy a sütőtök antioxidáns tartalma igen magas, megköti a szabadgyököket, így az egészség megőrzésében fontos szerepet játszik főleg a téli időszakban.
Sok-sok napfény-, vagyis D-vitamint tartalmaz, de A- és E-vitamin tartalma is jelentős a bőr, a köröm, a haj épségének megtartását segíti. Sebgyógyító, ugyanakkor a pattanásokat is gyógyítja.
Közép- és Dél-Amerikából ered, az indiánok sem csupán táplálékul használták. Talán nem véletlen, hogy Amerika felfedezése óta világhódító utat járt be és nemcsak mindenütt termelik, hanem kedvelik is.
Hazánkban egyes vidékeken mézet csurgatnak rá és fahéjjal, szegfűszeggel fűszerezve sütik meg, de önmagában megsütve is igen ízletes, édes és kalória kímélő finomság.
Fotó:
pixabay.com
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.