Menü

Csodás csatangolások Csopakon

Idén a sok eső miatt később színesednek és hullanak le a levelek, így aki kedveli az őszi színeket, még érdemes természetjáró kirándulásokat tervezni. Nagyon jó lehetőségeket kínálnak a nemzeti parkok vezetett túrái, érdemes megnézni az eseménynaptárakat, ugyanis a tévhittel ellentétben nincs vége a túraszezonnak! Egész évben tartanak szervezett túrákat, amelyek előnye, hogy a még ismert tájakon is különleges, sosem látott helyekre juthatunk el, és olyan ismereteket szerezhetünk, amelyeket csak a könyvek hosszas olvasgatása után tudhatnánk meg.

A hajráegészség.hu Csopakon járt október végén a Bakony-Balaton Geopark szervezésében megrendezett „Csopaki csatangolás kövek, malmok és pincék között” elnevezésű túrán. Egyébként ez is bizonyítja, hogy nem csak nyáron érdemes ellátogatnunk a magyar tengerhez, egész évben van itt mit csinálni! A kiránduláson rRészt vettek helyiek és vidékiek, akik őszölni jöttek a Balatonra. És milyen jól tették! Gyönyörű volt a Balaton-Felvidék a harmadik évszakban. Idősek és fiatalok, kisgyerekes családok és kutyások is részt vettek a túrán, amely úgy lett kitalálva, hogy bármely korosztály teljesíteni tudja.

A csopaki vasútállomáson találkoztunk, és a rövid regisztráció ideje alatt megnéztük a kiállított régi gőzmozdonyt. Majd elindultunk a község főutcáján a régi templomromhoz, amely háromféle kőből épült különböző időszakokban. A templom akkor romlott le, amikor „átkeresztelkedését” megakadályozván inkább pajta lett belőle. Majd továbbindultunk a másik legkorábbi építészeti nevezetességhez, a csonkatoronyhoz. A Millenniumi Parknál található épület a korábbi Szent István-templom része volt, de az egy villámcsapás következtében leégett. Eztán következett a Plul-malom, amely közel sem az egyetlen malom a környéken, de a nemrégiben szépen felújított épületben megtekinthetjük a korábban használt molnáreszközöket is a kétszintes malomépületben, ahol néha rendezvényeket is tartanak, például a Nyitott Balaton szervezésében.

Ezután végre bevetettük magunkat az erdőbe, amit mindenki alig várt! Túravezetőnk felhívására levetettük a pulóvereket a hűvösebb idő ellenére, mert kaptatós szakasz következett. Rendületlenül meneteltünk felfelé, miközben csodáltuk az erdőt. A kilátó sajnos leromlott állapotban van, így nem tudtunk felmenni, de túravezetőnk, Sárdy Julianna érdekes információkat mesélt el nekünk a környék, valamint a kőzetek kialakulásáról. Hogy a gyerekeknek is kedvezzen, kedves mesét mondott egy állomással arrébb a mészkövek keletkezéséről egy kis réten, ahol valóban mészkövek dugták ki a fejüket a föld felett. A mesét még a felnőttek is élvezték, majd továbbálltunk, hogy a túraútvonalon menetelve, hogy kiérjünk a „vadonból” a Kálváriához, amelytől lefelé haladva a Szent Donát szobrot ejtettük útba, ahol nem mellesleg kiváló játszótér is található. Innen már a szőlőtőkék között vezetett az utunk, ahonnan csodás kilátás nyílik a Balatonra. A sárguló szőlőtőke-levelek Toszkána hangulatát idézik – minimum. A borok kedvelői két híres pincészethez is betérhetnek, ha isteni szőlőnedűt szeretnének kóstolni. Mi innen indultunk hazafelé, de a településnek van még sok más nevezetessége, ha valakinek több ideje van nézelődni. Kellőképpen elfáradtunk, mégis feltöltődés volt az időtöltés, hiszen szellemi és vizuális élményekkel gazdagodtunk. 

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.