Készítsük fel szobanövényeinket a télre
- Dátum: 2014.11.11., 15:39
- ablak, évszak, kártevők, levél, növény, pára, szél, szellőztetés, szobahőmérséklet, szobanövény, tápoldal, tél, téliesítés, virág, virágöntözés, víz
Tudta, hogy a szobanövények teljesen más gondoskodást igényelnek télen és nyáron? Ha továbbra is zöldellő növényeket szeretne otthonában, akkor figyeljen oda növényei évszak miatt megváltozott igényeire!
A lakásban tartott szobanövények is érzékelik az évszakok változását, és télen majdhogynem téli álmot alszanak, mint a macik. A fejlődésük, virágzásuk megáll, vagy csökken, és a gondoskodásban is pihenő üzemmódot igényelnek. Alábbiakban olvashatják, milyen szempontokat kell figyelembe venni, ha télen is szép szobanövényeket szeretnénk. Azért fontos ezeket hangsúlyozni, mert télen sokaknak több ideje van a növények gondozására házon belül, és megnövekszik a természet és növények iránti igénye a természet nyugovóra térésekor, ezért esetlegesen túlgondozhatja a szobanövényeit.
Az utolsó perc a növények beköltöztetésére
Ha még nem kezdte el az udvaron tartott növényeinek teleltetését, akkor mindenképp lásson neki! Szedje le az elsárgult, vagy elszáradt leveleket, hogy a növény felfrissülten kerülhessen a lakásba.
Óvatosan az öntözéssel
A legtöbb szobanövény télen kevesebb vizet igényel. Minden esetben ellenőrizzük a növény földjét, ha pedig még nedves, akkor „ne adjunk neki inni”, mert ebben az időszakban könnyebben kirohadhat. Semmiképp ne használjon hűvös csapvizet: legalább pár óráig tartsa szobahőmérsékleten az öntözővizet.
Óvja őket a széltől is
A téli, hideg levegős szellőztetés nagy kárt tud tenni a növényekben, azok megfázhatnak. Így érdemes a növénytől távolabbi ablakot, ajtót kinyitni ennek elkerülése érdekében. Sokan éppen az ablakban tartják szobanövényeiket, ezeket érdemes arra az időre átköltöztetni máshová, amíg szellőzik a lakás. Ha ez semmilyen módon nem megoldható, akkor le kell őket takarni ilyenkor, persze csak óvatosan, nehogy letörjenek a levelek és szárak.
Igénylik a párát
Ha a szobanövény fűtött, vagy temperált helyiségben van, ott a levegő szárazabb lehet, így szükséges a kellően párás környezet megteremtése. Ez megoldható párásító berendezéssel, teregetéssel is, de annak is örülnek a növénykék, ha rendszeresen vízpermetet szórunk rájuk virágspriccelővel. Ez télen legalább olyan fontos lehet, mint nyáron!
Kevesebb tápoldat szükséges
Télen sokkal kevesebb tápoldatot igényelnek a növények, virágok. Ha ilyenkor túltápláljuk őket, az megterhelő lehet a számukra. Elkezdenek megnyúlni, vagy érzékenyebbek lehetnek a kártevőkkel szemben. Ez alól csak a most virágzó növények a kivételek.
Féltő odafigyelés
Mivel ebben az időszakban a növények „védtelenebbek”, és a kártevők könnyebben árthatnak nekik, ezért fontos a növények tisztán tartása, figyelése. Az elsárgult, elhalt levelektől szabadítsuk meg a növényt, mert a rothadó levél problémákat okozhat. Figyeljünk oda a földjére, valamint arra, hogy kicsit mozgassuk a növényt, fordítsunk rajta, hogy tényleg elegendő fényt kapjon akkor, amikor ehhez még nehezebb hozzájutni. Érdemes néha átmosni a leveleket, de ezt se hideg csapvízzel, vagy zuhannyal tegyük, hanem szobahőmérsékletű vízzel. Az átültetést pedig semmiképp sem erre az időszakra halasszuk.
Téli kedveskedés
Már több kutatás is igazolta, hogy a növények jobban fejlődnek akkor, ha beszélünk hozzájuk. Tegyük hát félre, hogy ki mit gondol, és kedveskedjünk kicsit szóban a növényeknek a hideg téli estéken, ha valóban szeretjük őket. Lehetséges, hogy ily módon könnyebben megérik a tavaszt.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.