Menü

Készítsük fel szobanövényeinket a télre

Tudta, hogy a szobanövények teljesen más gondoskodást igényelnek télen és nyáron? Ha továbbra is zöldellő növényeket szeretne otthonában, akkor figyeljen oda növényei évszak miatt megváltozott igényeire!

A lakásban tartott szobanövények is érzékelik az évszakok változását, és télen majdhogynem téli álmot alszanak, mint a macik. A fejlődésük, virágzásuk megáll, vagy csökken, és a gondoskodásban is pihenő üzemmódot igényelnek. Alábbiakban olvashatják, milyen szempontokat kell figyelembe venni, ha télen is szép szobanövényeket szeretnénk. Azért fontos ezeket hangsúlyozni, mert télen sokaknak több ideje van a növények gondozására házon belül, és megnövekszik a természet és növények iránti igénye a természet nyugovóra térésekor, ezért esetlegesen túlgondozhatja a szobanövényeit.

Az utolsó perc a növények beköltöztetésére

Ha még nem kezdte el az udvaron tartott növényeinek teleltetését, akkor mindenképp lásson neki! Szedje le az elsárgult, vagy elszáradt leveleket, hogy a növény felfrissülten kerülhessen a lakásba.

Óvatosan az öntözéssel

A legtöbb szobanövény télen kevesebb vizet igényel. Minden esetben ellenőrizzük a növény földjét, ha pedig még nedves, akkor „ne adjunk neki inni”, mert ebben az időszakban könnyebben kirohadhat. Semmiképp ne használjon hűvös csapvizet: legalább pár óráig tartsa szobahőmérsékleten az öntözővizet.

Óvja őket a széltől is

A téli, hideg levegős szellőztetés nagy kárt tud tenni a növényekben, azok megfázhatnak. Így érdemes a növénytől távolabbi ablakot, ajtót kinyitni ennek elkerülése érdekében. Sokan éppen az ablakban tartják szobanövényeiket, ezeket érdemes arra az időre átköltöztetni máshová, amíg szellőzik a lakás. Ha ez semmilyen módon nem megoldható, akkor le kell őket takarni ilyenkor, persze csak óvatosan, nehogy letörjenek a levelek és szárak.

Igénylik a párát

Ha a szobanövény fűtött, vagy temperált helyiségben van, ott a levegő szárazabb lehet, így szükséges a kellően párás környezet megteremtése. Ez megoldható párásító berendezéssel, teregetéssel is, de annak is örülnek a növénykék, ha rendszeresen vízpermetet szórunk rájuk virágspriccelővel. Ez télen legalább olyan fontos lehet, mint nyáron!

Kevesebb tápoldat szükséges

Télen sokkal kevesebb tápoldatot igényelnek a növények, virágok. Ha ilyenkor túltápláljuk őket, az megterhelő lehet a számukra. Elkezdenek megnyúlni, vagy érzékenyebbek lehetnek a kártevőkkel szemben. Ez alól csak a most virágzó növények a kivételek.

Féltő odafigyelés

Mivel ebben az időszakban a növények „védtelenebbek”, és a kártevők könnyebben árthatnak nekik, ezért fontos a növények tisztán tartása, figyelése. Az elsárgult, elhalt levelektől szabadítsuk meg a növényt, mert a rothadó levél problémákat okozhat. Figyeljünk oda a földjére, valamint arra, hogy kicsit mozgassuk a növényt, fordítsunk rajta, hogy tényleg elegendő fényt kapjon akkor, amikor ehhez még nehezebb hozzájutni. Érdemes néha átmosni a leveleket, de ezt se hideg csapvízzel, vagy zuhannyal tegyük, hanem szobahőmérsékletű vízzel. Az átültetést pedig semmiképp sem erre az időszakra halasszuk.

Téli kedveskedés

Már több kutatás is igazolta, hogy a növények jobban fejlődnek akkor, ha beszélünk hozzájuk. Tegyük hát félre, hogy ki mit gondol, és kedveskedjünk kicsit szóban a növényeknek a hideg téli estéken, ha valóban szeretjük őket. Lehetséges, hogy ily módon könnyebben megérik a tavaszt. 

Fotó:
pixabay.com

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.