Menü

Nem minden egészséges, ami annak látszik – ne hagyja magát becsapni!

Rengeteg olyan termék sorakozik az élelmiszerüzletek polcain, ami egészségesnek, vagy diétásnak látszik, de sajnálatos módon ezek jó része csupán egy marketingfogás, és az étel csak részben tartalmaz egészséges összetevőket. Cikkünkben felsorolunk néhány figyelemfelhívó példát, hogy Ön is tisztábban lásson!

Ha egészségesen szeretne táplálkozni, akkor bizony több időt kell a bevásárlásra szánni. Nem elég megfigyelni az élelmiszer egészséges mivoltára felhívó jelzőket a csomagoláson, vagy ellátogatni a diétás részlegre. Ha valóban ilyen ételt keres, akkor szükséges elolvasni a teljes összetevőlistát, rápillantani a kalória- és szénhidráttartalomra, sőt néhány alapanyag sem olyan kiváló, mint ahogy annak próbálják beállítani. Valamivel persze el kell adni, és különlegessé kell tenni a termékeket, erről szól a marketingszakma, így hát a vásárlónak kell tudatosnak lennie. Alábbiakban bemutatunk néhány példát, amely egy kissé csalóka lehet.

„Teljes kiőrlésű liszttel”

Nagyon sok terméken feltüntetik, hogy az élelmiszer teljes kiőrlésű lisztet tartalmaz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy csak egészséges lisztet tartalmazna az étel, vagy hogy akár nagyobb arányban lenne benne teljes kiőrlésű liszt, mint finomliszt. Persze ez is jobb a semminél, legalább valamivel magasabb a rosttartalom, de egy cukorbetegnek például nem elégséges, hogy teljes kiőrlésű liszt IS van a termékben. Nézzük meg a csomagoláson, hogy hány százalékban tartalmaz finomlisztet, és hány százalékban egészséges lisztet az élelmiszer! Ha nem találunk erre vonatkozó leírást, akkor nézzük meg az összetevők listáját: fontos a sorrend, mert mindig az az összetevő szerepel legelőbb, amiben a legtöbb van az adott ételben.

„Csökkentett cukortartalommal”

Az előzőhöz hasonló szituáció a csökkentett cukortartalom feltüntetése. Nos, ez közel sem jelenti azt, hogy az adott élelmiszer nem tartalmaz cukrot! Csupán azt, hogy valamennyivel kevesebb van benne, mint a más hasonló termékekben, vagy mint ahogy korábban gyártották. Jó esetben feltüntetik, hogy hány százalékkal csökkentették a cukrot, de sokszor még erre sem találunk utalást. Azon azért érdemes elgondolkodni, hogy ez egy elég nehezen ellenőrizhető információ… Ha a cukrot szeretnénk elkerülni, akkor keressünk VALÓBAN cukormentes termékeket.

„Mesterséges színezéket nem tartalmaz”; „Tartósítószert nem tartalmaz”

Mindez általában igaz, és jó hír, de sok esetben mindez csak egy marketingfogás: több esetben ezeket a szlogeneket olyan ételekre írják rá, amelyeknek eleve sosincs szükségük tartósításra, vagy színezésre. Továbbá ez nem jelenti azt, hogy egyéb mesterséges adalékanyagot nem tartalmaz a termék! Olvassuk el az összetevők listáját ennek megállapítására, mert elképzelhető, hogy sok más „nem kívánatos elem” van a megvásárlásra szánt élelmiszerben.

„Bio összetevőkkel”

Lehetséges, hogy az összetevők egy része bio, ez azonban nem jelenti azt, hogy minden alapanyag az lenne! Általában megjelölik, hogy mi az, ami az összetevők közül valóban bio, például becsillagozzák ezeket az összetevőlistában. Mindez a kozmetikumokra is igaz! Szintén ugyanaz a megoldás: olvassuk el alaposan a termék összetételét, mert csak így kaphatunk valós képet arról, hogy mégis mennyire természetes az az étel, vagy akár kozmetikai termék, ami a kezünkbe akadt.

Ahogy mondani szokták tehát: Nem mind arany, ami fénylik! De azért kis odafigyeléssel lehet egészséges termékeket találni a piacon. 

Fotó:
pixabay.com

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.