Ezt próbáld ki! – Karate
- Dátum: 2015.01.02., 17:15
- harcművészet, Japán, karate, Kína, küzdősport, kyokushin, shotokan, sport, stílus
A küzdősportoknak rengeteg típusuk van, az egyik legnépszerűbb mindenképpen a karate, amely maga is összefoglaló név. Hazánkban is nagyon sokan űzik.
A karate japán szó, magyarul üres kezet jelent. Kevesen tudják, hogy mindössze a 20. század eleje óta létezik, persze elődje, elődei már hosszú évszázadokon át végigkísérték India, Kína és Japán történelmét. Magát a modern karatét Funakosi Gicsin mester alapította meg, de a korábbi mozgásformákat egységesítő küzdősport gyorsan több ágra bomlott. A legismertebb két stílus a shotokan és a kyokushin ág, ezeket Magyarországon is rengetegen űzik.
A karate hazánkban többek között a filmiparnak köszönheti népszerűségét, a Bruce Lee-n (aki a kungfu mellett számos más stílust is kedvelt) és társain szocializálódott emberek gyorsan megszerették a keleti harcművészeteket, nagyon sok fiatal és gyerek vágott és vág bele a különböző ágak űzésébe. Iskolák karolták fel a sportot és klubok alakultak.
Az embereknek az is szimpatikus volt, hogy a karate messze nemcsak sport és mozgásforma, azaz nemcsak a fizikumról és az önvédelemről szól. A koncentráció, a figyelem, a fegyelem, a lelki ráhangoltság – ezek mind-mind jelentős szerepet játszanak a karate-oktatásban. Ahogyan mondani szokták, a karate speciális életmódot is jelent.
Az eredeti filozofikus szemlélet mellett persze a karaténak mára kifejlődött a küzdősport jellege/ága, de a különböző „szintek” rendben megférnek egymás mellett. A versenyeken az indulók kumite (küzdelem) és kata (formagyakorlat) kategóriában is megküzdhetnek egymással.
A karatéban az övek színei jelzik a versenyző sportban való jártaságát, minél sötétebb az öv, annál jobb, rutinosabb, nagyobb tudású az illető. A karate remekül megmozgat, emeli a vérnyomást, erősítik az izmokat a test számos pontján, emellett hasznos önvédelmi fogásokat tanít.
Hazánkban a legtöbb karatés gyerek, ami mindenképpen pozitív a sportág jövőjét, fejlődési útját nézve.
fotó:
pixabay.com
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.