Nem kell feltétlenül félni a kutya morgásától
- Dátum: 2015.01.02., 17:25
- agresszió, állat, cselekvés, dominancia, eb, ember, félelem, hang, harc, játék, kutya, morgás, összecsapás, szocializáció, szocializációs játék, ugatás, versengés, viselkedés
Nagyon sokan félnek a kutyáktól, sokakat már az is elrettent, ha a kutya játékosan mordul egyet. Pedig nem kellene tőle feltétlenül megijedni, mivel létezik többféle, például játékos morgás, és élelemvédő morgásuk is, és nem mindegyik jelent veszélyt.
Kutyák viselkedését és szocializációját vizsgálva bebizonyították, hogy a kutyák a háziasítás során elkezdtek másfajta hangokat használni, pontosabban az ugatási és morgási mintázatuk is megváltozott. Az állatokkal foglalkozó kutatások bebizonyították, hogy az ebek morgása alkalmazkodik a körülményekhez, és az nem minden esetben jelent fenyegetést. Játékhelyzetben például akármilyen ijesztőnek tűnik is a morgásuk, a legtöbb esetben ezek csupán a „barátságos harc” hangjai, az ember viszont nemigen tudja megkülönböztetni a különböző morgástípusokat. Így tehát az nem jelent feltétlenül agresszív jellemvonást. Az ételőrző morgásnál azt is igazolták a vizsgálatok, hogy az közvetíti a másik kutya felé a morgó eb méretét. A játék során alkalmazott morgás azért is lehet megtévesztő az ember számára, mert a kutya a játék során más élethelyzetekből kölcsönzött viselkedési mintákat alkalmaznak, mint például a harc, vagy a ragadozói viselkedés. Azonban a játék legtöbb esetben szociális célokat szolgál, de becsapós lehet amiatt, hogy hasonlít az agresszív összecsapásokra. Ennek ellenére ritkán vált a kutya a játékosból valóban agresszív viselkedésre.
A megkülönböztetés már csak azért is nehéz, mert a kutyák játéka fajtától, életkortól függően változhat. Valamint másképp játszik a kutya az emberekkel és más fajba tartozó állatokkal, és másképp a kutyatársaikkal. Ott ugyanis fokozottabban jelenik meg a versengés, és a dominancia éreztetése.
Ha tehát valaki fél az ebektől, próbálja meg felmérni, hogy az állat játékból, vagy más okokból morog-e, valamint hogy a kutyák közötti morgás sok esetben játékos, így hát ez nem jelent veszélyt az emberre.
Készült: Eperjesi Sándor Etológiai beszámolója alapján
Fotó:
pixabay.com
Az internetes csalások veszélyei, megelőzése
Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?
Szeptember avagy a vakáció vége
A szeptember kezdete hasonlóan ikonikus, mint az év első napja. Az ősz beköszöntével még akkor is felvesszük a „valóság fonalát”, ha az időjárás még mindig nyárias, a gyerekeknek elkezdődik az iskola, az emberek újult erővel térnek vissza a munkába, új kihívások és friss hobbik után néznek. Az iskolában hozzászoktunk ahhoz, hogy az ősz kezdetével indul el ismét a tanév, és ez az élmény annyira belénk ivódhat, hogy felnőttként is gondolhatunk a szeptemberre új kezdetként, egyfajta nem hivatalos évkezdésként, amit az iskolából viszünk magunkkal.
Hogyan lehetünk hatékonyak csapatban?
A hatékony csapatmunka előnyeit, jelentőségét, szabályait kutatva arra voltam kíváncsi, hogyan működik a csapatmunka, melyek a szabályai, hogyan lehet hatékonyabbá tenni a munkavállalók közötti együttműködést? Erre kerestem meg a válaszokat!
Stresszkezelés hatékonyan
Teljesen igaza van azoknak, akik szerint a stressz lehet pozitív hatású is, lehet teljesítményfokozó, lehet egy egészséges mértékű izgalom, egy pozitív dopping.
Az összeköltözés pszichológiája
Manapság egyre több fiatal pár kezdi közös életét összeköltözéssel a házasságot megelőzően, vagy azt helyettesítve. Felmerül a kérdés: az elköteleződés szempontjából vajon mennyiben más az összeköltözés, mint a házasság?