Menü

Nem kell feltétlenül félni a kutya morgásától

Nagyon sokan félnek a kutyáktól, sokakat már az is elrettent, ha a kutya játékosan mordul egyet. Pedig nem kellene tőle feltétlenül megijedni, mivel létezik többféle, például játékos morgás, és élelemvédő morgásuk is, és nem mindegyik jelent veszélyt.

Kutyák viselkedését és szocializációját vizsgálva bebizonyították, hogy a kutyák a háziasítás során elkezdtek másfajta hangokat használni, pontosabban az ugatási és morgási mintázatuk is megváltozott. Az állatokkal foglalkozó kutatások bebizonyították, hogy az ebek morgása alkalmazkodik a körülményekhez, és az nem minden esetben jelent fenyegetést. Játékhelyzetben például akármilyen ijesztőnek tűnik is a morgásuk, a legtöbb esetben ezek csupán a „barátságos harc” hangjai, az ember viszont nemigen tudja megkülönböztetni a különböző morgástípusokat. Így tehát az nem jelent feltétlenül agresszív jellemvonást. Az ételőrző morgásnál azt is igazolták a vizsgálatok, hogy az közvetíti a másik kutya felé a morgó eb méretét. A játék során alkalmazott morgás azért is lehet megtévesztő az ember számára, mert a kutya a játék során más élethelyzetekből kölcsönzött viselkedési mintákat alkalmaznak, mint például a harc, vagy a ragadozói viselkedés. Azonban a játék legtöbb esetben szociális célokat szolgál, de becsapós lehet amiatt, hogy hasonlít az agresszív összecsapásokra. Ennek ellenére ritkán vált a kutya a játékosból valóban agresszív viselkedésre.

A megkülönböztetés már csak azért is nehéz, mert a kutyák játéka fajtától, életkortól függően változhat. Valamint másképp játszik a kutya az emberekkel és más fajba tartozó állatokkal, és másképp a kutyatársaikkal. Ott ugyanis fokozottabban jelenik meg a versengés, és a dominancia éreztetése.

Ha tehát valaki fél az ebektől, próbálja meg felmérni, hogy az állat játékból, vagy más okokból morog-e, valamint hogy a kutyák közötti morgás sok esetben játékos, így hát ez nem jelent veszélyt az emberre. 

Készült: Eperjesi Sándor Etológiai beszámolója alapján

Fotó:
pixabay.com

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!