Nem kell feltétlenül félni a kutya morgásától
- Dátum: 2015.01.02., 17:25
- agresszió, állat, cselekvés, dominancia, eb, ember, félelem, hang, harc, játék, kutya, morgás, összecsapás, szocializáció, szocializációs játék, ugatás, versengés, viselkedés
Nagyon sokan félnek a kutyáktól, sokakat már az is elrettent, ha a kutya játékosan mordul egyet. Pedig nem kellene tőle feltétlenül megijedni, mivel létezik többféle, például játékos morgás, és élelemvédő morgásuk is, és nem mindegyik jelent veszélyt.
Kutyák viselkedését és szocializációját vizsgálva bebizonyították, hogy a kutyák a háziasítás során elkezdtek másfajta hangokat használni, pontosabban az ugatási és morgási mintázatuk is megváltozott. Az állatokkal foglalkozó kutatások bebizonyították, hogy az ebek morgása alkalmazkodik a körülményekhez, és az nem minden esetben jelent fenyegetést. Játékhelyzetben például akármilyen ijesztőnek tűnik is a morgásuk, a legtöbb esetben ezek csupán a „barátságos harc” hangjai, az ember viszont nemigen tudja megkülönböztetni a különböző morgástípusokat. Így tehát az nem jelent feltétlenül agresszív jellemvonást. Az ételőrző morgásnál azt is igazolták a vizsgálatok, hogy az közvetíti a másik kutya felé a morgó eb méretét. A játék során alkalmazott morgás azért is lehet megtévesztő az ember számára, mert a kutya a játék során más élethelyzetekből kölcsönzött viselkedési mintákat alkalmaznak, mint például a harc, vagy a ragadozói viselkedés. Azonban a játék legtöbb esetben szociális célokat szolgál, de becsapós lehet amiatt, hogy hasonlít az agresszív összecsapásokra. Ennek ellenére ritkán vált a kutya a játékosból valóban agresszív viselkedésre.
A megkülönböztetés már csak azért is nehéz, mert a kutyák játéka fajtától, életkortól függően változhat. Valamint másképp játszik a kutya az emberekkel és más fajba tartozó állatokkal, és másképp a kutyatársaikkal. Ott ugyanis fokozottabban jelenik meg a versengés, és a dominancia éreztetése.
Ha tehát valaki fél az ebektől, próbálja meg felmérni, hogy az állat játékból, vagy más okokból morog-e, valamint hogy a kutyák közötti morgás sok esetben játékos, így hát ez nem jelent veszélyt az emberre.
Készült: Eperjesi Sándor Etológiai beszámolója alapján
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.