Menü

Könyvajánló: Húszezer éjszaka

2015-ben is folytatjuk könyvajánló sorozatunkat, hiszen olvasás nélkül lehet élni, de nem érdemes… Virtuális könyvtárunkban ezúttal egy nemrég megjelent regényt ajánlunk, D.Tóth Kriszta tollából. A főszereplő Helga élethelyzete mai klasszikus: férjével és két gyerekével él, valamint sokat dolgozik. Kívülről nézve az élete irigylésre méltó: Tomi szereti őt, a két lánya egyéniség, a karrierje ível, hiszen hazai hírességek számítanak a véleményére, jógázni jár Budán a barátnőivel. Látszólag tehát minden rendben. Látszólag…

Csakhogy Helga 40 éves, és talán valamiféle kapuzárási pánikban szenved. Valami másra, valami többre vágyik, a hétköznapi, kívülről tudott rutin már nem teszi boldoggá. Felfokozott érzelmi helyzete persze nem marad válasz nélkül: az egyik szórakozóhelyen, ahol barátnőivel mulat, megismerkedik valakivel. Majd elkezdődik közöttük a virtuális kommunikáció – ebben Helga munkájából kifolyólag egyébként is profi.

A történet igazi „mai valóság”: milyen érzelmi szálakat képes kialakítani a virtuális tér? Tényleg lehetséges, hogy valamiféle függőséget okoz a folyamatos kommunikáció, még egy családos anyukánál, sőt annál jobban? Lehet, hogy számára is pont ugyanaz jelenti az izgalmat, mint tíz évvel fiatalabb, hebrencs ügyfelénél? És egyáltalán, mi lehet a végkimenetele egy ilyen szituációnak, amikor a családos anyukának titkos viszonya van, de még a kislánya is megérzi és látja: valami nincs rendben…? Elköltözni, felrúgni mindent, vagy belesimulni a mindennapi rutinba? És vajon mi forog kockán?

Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az írónő könyve, akinek az előző regénye, a Jöttem, hadd lássalak elnyerte a Libri Aranykönyv díját. A két kötet hangulata hasonló: Kriszta könyvei nem lányregények, hanem nagyon is valóságosak. Olyan, mintha rólunk is szólna, és egészen biztos, hogy nekünk is van hasonló élethelyzetben lévő barátunk, vagy ismerősünk. Realisztikus, és mégis szórakoztató, izgalmasan életszerű és életszerűen izgalmas. Humoros is és szomorú is. Szubjektív vélemény, de engem D.Tóth Kriszta két regényének hangulata Szabó Magda könyveire emlékeztet. Csak annál maibb, annál kissé finomabb, egyel kevésbé fájdalmas. Részemről férfiaknak is ajánlanám, hiszen a tanulság legalább annyira szól nekik is, mint a nyilvánvalóan nagyobb olvasótábort képező női nemnek.

Fotó:
Pixabay.com

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.

Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.