Menü

A sokszínű C-vitamin forrás

Készítenek belőle teát, bort, lekvárt, olajat, bólét, de ízesítenek a segítségével például salátákat is. Mégsem sokszínűsége miatt fontos, hanem elsősorban magas C-vitamin tartalma okán. Közismert és közkedvelt növény.

A csipkebogyó nagyon népszerű növény, amely voltaképpen a vadrózsa és a japán rózsa áltermése. Gyógyhatású. Aki vidéken nőtt fel, kapásból megismeri a kis piros/vörös bogyót (amely éretlenül még inkább narancsszínű), s azt is tudja, mikor (az ősz közepén, végén) és hogyan (a kocsánynál vágják le) szedik, takarítják be. Leszedés után általában rövid időn belül felhasználják, egyrészt azért, mert gyorsan romlik a tápértéke, másfelől hamar avasodik.

Többféle értékes hatóanyag található benne, de az első és legfontosabb a magas C-vitamin tartalom. A csipkebogyó így immunerősítő hatású, azaz segíti a szervezet védekezőképességét, emellett erősíti a csontképződést és a vérerek falára is jótékonyan hat. Kezelésre és megelőzésre is használja a gyógyászat.

Felhasználása, mint említettük, igen sokrétű. Természetesen a tea és a lekvár a két legismertebb termék, amelyet belőle készítenek. Fontos odafigyelni arra, hogy a csipkebogyót hideg eljárással készítsük el, különben a C-vitamin tartalmat könnyen elveszíthetjük.

Magjából olajat is készítenek, a kinyert anyaggal a sérült, sebes, vagy nap égette bőrt kezelik.

Fotó:
pixabay.com

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.

Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.