„Tartsd életben! – újraélesztés egyszerûen és gyorsan”
- Dátum: 2015.02.10., 16:25
- kompresszió, mellkas, mentő, szív, újraélesztés
Hívd, nyomd, Tartsd életben!
„Van úgy, hogy néha keménynek kell lenni...” ezzel a mondattal kezdõdik a figyelemfelhívó kampány 2 perces kisfilmje, mely az angol British Heart Foundation azonos célból készült, 2011-es kampányfilmjének adaptációja. A Valami Amerika 2 népszerû színészeivel, Herendi Gábor rendezésében forgatott, a vígjáték gegjeire épülõ magyar remake a humor és a zene segítségével próbálja megjegyezhetõvé tenni a kizárólag a mellkas nyomására irányuló, laikus újraélesztés legfontosabb lépéseit. Az angol és a magyar alapítvány egyeztetéseit követõen a kampányfilm a Human Dialog és gyártópartnerei, valamint a színészek karitatív felajánlásaként jöhetett létre.
Nem tudunk újraéleszteni
Ma Magyarországon évente mintegy 25 000 ember esik a hirtelen szívhalál áldozatául. Az esetek 90%-ában felkészületlenségünk és félelmünk miatt meg sem próbálunk segíteni. Az Országos Mentõszolgálat Alapítvány által végzett Nagy Elsõsegély teszt eredményei némi javulást mutattak ugyan 2013-ról 2014-re, de az újraélesztéssel kapcsolatos kérdésekben, sok esetben még mindig tanácstalanok vagyunk. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy sokan, ha tudják is mit kell tenni, nem mernek, vagy nem akarnak cselekedni, mivel vagy nem szeretnének szájon át érintkezni más emberekkel, vagy attól félnek, hogy kárt okoznak másokban.
Elég a mellkas nyomása
Nagyon kevesen tudják, hogy ha a szájon át történõ újraélesztést nem is szeretnék alkalmazni, a mellkas másodpercenként kb. kétszeri, erõs, 5-6 cm mélyre történõ nyomásával ugyanúgy menthetnek életet. A megfelelõ ütemben és erõvel végzett mellkas kompresszió is teljesen elfogadott módszere annak, hogy az emeltebb szintû (ezáltal eszközös lélegeztetésre is képes) segítség megérkezéséig életben tartsuk bajba jutott társunkat.
„Kampányunk elsõ szakaszában az a cél, hogy minél több emberhez eljusson a film. Nagyon bízunk benne, hogy a humoros jelenetek és a jól ismert dallam vészhelyzetben is elõjönnek majd, önbizalmat és bátorságot adva ahhoz, hogy cselekvõképessé tegyék a potenciális életmentõket. Ezt a módszert tartalmazza a Magyar Resuscitatiós Társaság irányelve is, csak kevesen tudnak róla. Nem véletlen, hogy több klinika is támogatja kezdeményezésünket. Sokan attól is félnek, hogy ha esetleg túl erõsen történik a mellkas nyomása, valami bajt okoznak, de egy törött borda még mindig semmi az életben maradáshoz képest. Ez is elhangzik a filmben” - mondja dr. Czakler Éva, az Országos Mentõszolgálat Alapítvány alelnöke, mentõorvos.
A február 4-én induló, az alapítvány zászlaja alatt futó Tartsd Életben! kampány tehát pontosan ezekre a hasznos tudnivalókra szeretné felhívni a lakosság figyelmét, az év során további, a témára fókuszáló akciókkal kiegészítve.
Fotó: pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.