Menü

Az eleme és a táplálkozás

Felvételizik? Vizsgázik? Állásinterjúra készül? Vagy csak jobban szeretne teljesíteni a munkahelyén? Tudta, hogy megfelelő táplálkozással fokozhatja szellemi képességeit?

Az E-vitaminokban gazdag ételek segítik a memória működését, az omega-3 zsírsavat tartalmazó élelmiszerek csökkentik bizonyos demencia kórképek kialakulásának kockázatát, a folsav pozitívan hat az agyi működésre, csokoládéval pedig szintén memóriaélesítő hatást érhetünk el.

De pontosan milyen élelmiszereket fogyasszunk annak érdekében, hogy elérjük ezeket a pozitív hatásokat?

A neuronok védelmét szolgálják például a következő E-vitaminokban gazdag élelmiszerek: avokádó, olívaolaj, mandula, gabonacsírák. Halfogyasztással pedig értékes omega-3 zsírsavakhoz juttathatjuk szervezetünket. Többek között tonhal, makréla, lazac, szardínia rendszeres fogyasztásával, tudományos kutatások szerint még az Alzheimer-kór kockázatát is csökkenthetjük. Ügyeljünk azonban arra, hogy ezeket az ételeket párolással, vagy főzéssel készítsük el, és ne olajban sütéssel.

Memóriánkat B-vitaminokban gazdag spenóttal, brokkolival, leveles kellel élesíthetjük, ha például egy nehéz vizsgára készülünk. Bizonyos piros bogyós gyümölcsöknek is - mint például a fekete áfonya, és az eper- jelentős memóriajavító hatása lehet.

Köztudott, hogy csokoládét érdemes vizsgák előtt fogyasztani, mivel pozitívan hat az agyi működésre. Ennek az általános vélekedésnek van igazság alapja, mivel az étcsokoládé olyan antioxidáns hatású flavonoidokat tartalmaz, melyek fokozzák az agyi vérkeringést. A koffein frissítő hatása is közismert, de nem árt vigyázni vele, mivel csak rövidtávon fokozza szellemi teljesítőképességünket.

Ha viszont sok folyadékot fogyasztunk, kerüljük a dohányzást, és figyelünk testsúlyunk kordában tartására, hosszú távon is karbantarthatjuk szellemi képességeinket.

Fotó:
pixabay.com

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.