Menü

Növénytársítás – mit mivel ültessünk?

Javában benne járunk a palántázási szezonban, de ha erről lecsúsztunk, akkor is érdemes lehet tájékozódni, hogy mely növények mely másikak társaságát kedvelik – vagy legalábbis hasznos a számukra.

Ha az ültetés, palántázás során a növényeket megfelelően társítjuk egymással, akkor rengeteg energiát, valamint permetezést megspórolhatunk, és a kertünk termékenyebb, egészségesebb lesz. Ezért ajánlott tanulmányozni, hogy melyek kedvelik és „hasznosítják egymást”, valamint hogy melyeket nem ajánlott egymás mellett elhelyezni.

Adunk néhány tippet, de a további kutatómunka is kedvező lehet a kertészkedőknek.

  • A sárgarépa és a hagyma sorokat ültessük egymás mellé, felváltva! Egy sor répa, egy sor hagyma. Azért kiválóak együtt, mert a hagymalégy nem szereti a sárgarépát, és a répától nem lesz kukacos a hagyma.
  • Az eper és a petrezselyem jó barátságban van a fokhagymával, tekintve, hogy a fokhagyma elűzi róluk a csigákat.
  • A krumplit és a paradicsomot semmiképp sem ültessük egymás mellé! A krumplibogár ugyanis a paradicsomot is megtámadja, és ezzel gyakorlatilag édenkertet teremtünk a számára, ha egymás mellett a két kedvencét legelészheti.
  • Régen nem véletlenül tarkították virágokkal a konyhakertet. Ennek nem csupán esztétikai szempontja volt, hanem valós funkciója is. A büdöskét ültessük a krumplihoz, ezt ugyanis a paradicsommal ellentétben nem kedvelik a krumplibogarak.
  • Tegyünk sarkantyúkát a gyümölcsfák köré: hatékonyan űzik el róluk a tetűket.
  • A paradicsomot és a káposztát szintén kedvező egymás mellé ültetni, és érdekes megfigyelni, hogy ezek az ételkészítésnél is illeszkednek egymáshoz.
  • Az uborka mellé kaprot és napraforgót tegyünk, a paszternák mellé retket.
  • A káposzta mellé érdemes elhelyezni a mentát (vigyázzunk, a menta könnyen és gyorsan nő, ha szereti a helyet és földet), mert a menta elűzi a lisztecskét a káposztáról.

Kellemes és tudatos tavaszi kertészkedést mindenkinek!

Fotó:
pixabay.com

A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.